Jeszcze za cicho mówimy, jeszcze za cicho krzyczymy, jeszcze za mało umarło nas, by każdy z was pojął godność [WYWIAD]

Wywiad z Anną Zajdel, wokalistką legendarnej punkowej grupy El Banda, feministką i aktywistką.

Codziennik Feministyczny: „Wściekły Szpaler” najnowszy utwór punkowej kapeli El Banda to sprzeciw wobec…

Anna Zajdel: To sprzeciw wobec nieugiętych prób tych ohydnych katonarodowców pozbawienia mnie podstawowych wartości ludzkich, godności, wolności i samostanowienia. Nie chcę i nie będę przechodzić obojętnie wobec silnej fali nienawiści wobec kobiet i dziewcząt, która płynie zarówno ze strony mężczyzn, jak innych kobiet. Wściekam się, że muszę żyć w podziałach i uczestniczyć w jakichś obłąkańczych decyzjach ludzi, którzy nie są w stanie wyczarować sobie odrobiny empatii.

Klip to spontaniczna akcja pod wpływem ostatnich wydarzeń?

Piosenka „wściekłyszpaler” została wykorzystana do klipu „#czarnyprotest”, bo widocznie po to ją zrobiliśmy. Muzyka i tekst powstały wiosną tego roku, tuż po propozycji zaostrzenia ustawy aborcyjnej. To taka muzyczna forma protestu, przy okazji wzmacniająca kobiety, co jest niezwykle istotne w tym czasie. Nikt z zespołu nie planował i nie spodziewał się, że „wściekłyszpaler” przyczyni się do takiej akcji.

Akurat tak się złożyło, że w dniu pomysłu kręcenia video pod Sejmem, nowy materiał muzyczny zespołu miał dotrzeć do nas ze studia. Wszystko idealnie się złożyło, jak w Tetrisie. Pomysł klipu powstał dzień przed zdjęciami pod Sejmem, gdzie znalazłyśmy się we dwie z Alicją, choć spodziewałam się, że codziennie będą nas tam dziesiątki. Codziennie w południe dziesiątki krzyczących kobiet pod Sejmem. Wyjących, wyrażających swoją niezgodę i bunt na traktowanie ich jak jakichś rozpłodówek, których życie jest nic niewarte. Codzienny sprzeciw przekuty w różne formy oporu, także w sztukę. I do tego właśnie na co dzień namawiam i zachęcam ludzi bez względu na płeć. Do jednoczenia się, grupowania i oddolnej działalności, byleby tylko nie siedzieć i nie kręcić nosem, że „inni niech robią, ja nie mam siły, ja mam pracę, ja mam dzieci, ja mam coś tam, ja nie mam czegoś tam”.

Inicjatorkami jesteście Ty i Alicja Ciotucha, jak powstawał pomysł na klip?

Pomysł z Alicją miałyśmy prosty: jedziemy na kawę, skrzykujemy koleżanki i robimy wrzask. Na koleżanki zawsze można liczyć. Koleżanki są najważniejsze, nawet jeśli nie znałam więcej niż połowy osób na nagraniu klipu. Dzięki wściekłości i poczuciu bezsilności, a potem wielkiej odwadze, która rozmnożyła się z nas dwóch (!) oraz świetnym dziewczynom i chłopakom, którzy przyszli wywołani telefonami, przez FB i wprost z ulicy, zbiegom okoliczności oraz fachowym operatorkom (Kaja i Ania) i montażystkom (@zffgwiazdy) wyszedł fajny klip, który, mam nadzieję, przyczyni się do wyjścia z domów tych, które potrzebowały takiego kopa, doda otuchy tym, co wciąż się wahają, czy temat na pewno ich dotyczy.

No i pokaże czy zachęci do solidarności, o którą, wg mnie, jest bardzo trudno, choć chciałabym myśleć inaczej. I obym się zdziwiła, może właśnie teraz zabuzuje ta nasza polska powstańcza krew i bez względu na wszystko ruszymy tym gmachem. Musimy sprzeciwić się temu absolutnie nieludzkiemu pomysłowi całkowitego zakazu aborcji. Musimy sprzeciwić się razem. Musi być nas dużo.

Czyli widzimy się pod Sejmem?

#czarnyprotest to dobry zryw. Widzimy się pod Sejmem w sobotę, a wszędzie w poniedziałek. I codziennie, jeśli trzeba będzie.

14440762_1652400095070504_66169921779069122_nAnna Zajdel

Tekst piosenki:

i w noc i w dzień i w noc i w dzień wszystkie szczerzą kły
i w noc i w dzień i w noc i w dzień wszystkie idą jak zły cień za cieniem wszystkie szczerzą kły i krok za krokiem krok za krokiem i w noc i w dzień
i w noc i w dzień wszystkie szczerzą kły
i w noc i w dzień
i w noc i w dzień wszystkie idą jak zły cień za cieniem
wszystkie szczerzą kły
i krok za krokiem
krok za krokiem rżną obcasem w bruk ulicy
ie spalicie nas, wszystkich nas nie spalicie
podaj rękę, podaj dalej
jedna obok drugiej wściekły szpaler
podaj rękę podaj dalej
jedna obok drugiej wściekły szpaler
jeszcze za cicho mówimy
jeszcze za cicho krzyczymy
jeszcze za mało umarło nas, by każdy z was pojął godność
jeszcze za mało mówimy
jeszcze za cicho krzyczymy
jeszcze za mało umarło nas, by każdy z was pojął godność
rżną obcasem w bruk ulicy
Nie spalicie nas, wszystkich nas nie spalicie podaj rękę, podaj dalej jedna obok drugiej wściekły szpaler podaj rękę podaj dalej jedna obok drugiej wściekły szpaler jeszcze za cicho mówimy jeszcze za cicho krzyczymy jeszcze za mało umarło nas, by każdy z was pojął godność jeszcze za mało mówimy jeszcze za cicho krzyczymy jeszcze za mało umarło nas, by każdy z was pojął godność.

design & theme: www.bazingadesigns.com