Uniwersytet Zaangażowany: Nie dla Ordo Iuris na Uniwersytecie Warszawskim

W ten czwartek, 29 września o godzinie 16:00 organizujemy przed bramą główną UW pikietę na której wyrazimy głośny sprzeciw wobec obecności Ordo Iuris na Uniwersytecie Warszawskim i wobec współorganizacji i promocji ich wydarzenia przez naszą Alma Mater.

14424803_1179911855405115_5501596858870582498_o
Co jakiś czas powracają pytania: Jaka jest rola uczelni? Czy Uniwersytet powinien zabierać głos w sprawach politycznych? Uniwersytet jak najbardziej powinien zabierać głos wszędzie tam, gdzie dyskutowana kwestia dotyczy ogółu społeczeństwa. Tu jednak pojawia się zastrzeżenie – podejmując temat, należy trzymać się naukowej etyki – dokładać więc wszelkich starań, aby dyskusja nie była zideologizowana i nie opierała się na przesądach czy poglądach religijnych.

Ostatnimi czasy w polskich mediach panuje walka światopoglądowa między zwolennikami i przeciwnikami zaostrzenia, bądź w ogóle zmiany prawa aborcyjnego. Przy tej okazji wiele osób występujących publicznie podkreśla wagę ochrony życia ludzkiego, rozumiejąc to proste sformułowanie na wiele sposobów.

Nie zgadzamy się na współorganizowanie, promowanie, czy w ogóle tworzenie debat, w których nie dba się o to, by prelegenci pochodzili z różnych środowisk i prezentowali różne poglądy w badanej kwestii. Śmiało można określić takie działanie celową stronniczością, lub nawet odważniej: zamachem na pluralizm w nauce.

Na konferencji o niewinnym tytule “Tożsamość małżeństwa i jej jurydyczna ekspresja” goszczony będzie prelegent, którego wyniki badań uznane zostały powszechnie za nierzetelne metodologicznie, czy wprost nazwane nadinterpretacją (przez Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne).

Znajdzie się także czas na występ badaczki, która przekonywała w Nigerii, gdzie za akty homoseksualne grozi do 14 lat więzienia, że mieszkańcy tego kraju stracą swoje „religijne i rodzicielskie prawa”, jeśli władze wykreślą homoseksualizm z kodeksu karnego (Na UW opowie o „ochronie dzieci przed międzynarodowymi działaniami na rzecz praw seksualnych”).

Nie zabraknie też przemowy naukowca który wprost twierdził, że penalizacja homoseksualizmu może być ostoją, która uchroni Jamajczyków przed „gejowskimi porządkami”, zaś epidemię AIDS uważa za „Bożą karę za grzech sodomii”.

Pragniemy, by Uniwersytet Warszawski dbał o wysoki poziom nauczania, pokazywał nam drogę, którą iść powinien sumienny_a badacz_ka. W związku z tym uważamy, że promowanie inicjatywy będącej niczym innym jak spotkaniem przedstawicieli jednej ideologii jest wyjątkowo szkodliwe, zarówno dla nas – studentów i studentek, jak i dla wizerunku Uniwersytetu Warszawskiego.

Przyjdź 29.09 (czwartek) pod główną bramę UW.

Uniwersytet Zaangażowany

design & theme: www.bazingadesigns.com