„Tatusiu, będą nazywać mnie dziwką. Gdy będę miała 16 lat, chłopcy wepchną mi ręce w majtki” [WIDEO]

Opracowanie Martyna Góra

Norweska organizacja „Care” zajmująca się działaniami na rzecz kobiet przygotowała niezwykły, pięciominutowy spot prezentujący z jakimi rodzajami przemocy spotykają się kobiety w ciągu całego swojego życia.

Film rozpoczyna się krótką sekwencją pokazującą przyszłych rodziców, którzy udają się do szpitala. Nagle, z offu, słyszymy głos jeszcze nienarodzonej dziewczynki. Dziękuje ona swojemu ojcu za doskonałą opiekę, w czasie gdy przebywała w brzuchu mamy i prosi o przysługę. Zaczyna wymieniać jakich strasznych rzeczy doświadczy w swoim życiu za sprawą chłopców – będą nazywać ją dziwką, dotykać jej miejsc intymnych bez pozwolenia, przez jednego z nich zostanie zgwałcona, a jej narzeczony będzie próbował ją zabić. Na końcu spotu ponownie zwraca się do swojego ojca: „Kochany Tatusiu, urodzę się jako dziewczynka. Proszę, zrób wszystko co w Twojej mocy, by te narodziny nie stały się dla mnie największym zagrożeniem”.

Główną ideą tego trafiającego w najczulsze punkty spotu jest pokazanie, jak ważną rolę w walce z przemocą wobec kobiet odgrywają ojcowie. To oni, dzięki aktywnej postawie, dostrzeżeniu wagi słów i odpowiedzialności za nie mogą sprawić, że ich córki nie staną się ofiarami przemocy.

Wcale nie muszą brać udziału w manifestacjach czy działać w stowarzyszeniach. Wystarczy, gdy zabronią swojemu synowi ubliżać koleżankom czy zareagują na sprośne żarty opowiadane przez przyjaciela. Tak często zapominamy, że jedno, nawet najdrobniejsze działanie zawsze powoduje kolejne, a przecież, jak w spocie mówi dziewczynka, możemy to powstrzymać, zanim będzie mieć szansę na dobre się rozpocząć.

design & theme: www.bazingadesigns.com