Kampania „Już czas”: Wołanie o godne życie we dwoje dla par homoseksualnych

Opracowanie Martyna Góra/Angelika Kudenko

Ewa Tomaszewicz i Małgorzata Rawińska, inicjatorki akcji Już czas,  kilka lat temu wyznały sobie miłość i wypowiedziały słowa przysięgi małżeńskiej w iście filmowej scenerii – w samolocie, lecąc jedenaście tysięcy metrów nad ziemią. Pomimo tego nie mogą zalegalizować swojego związku. Zbulwersowane tą sytuacją postanowiły zorganizować kampanię, której zadaniem jest uświadomienie społeczeństwu, że związki homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualne małżeństwa.

Jak wiadomo w Polsce parom homoseksualnym nie wolno zawierać związków małżeńskich, dzięki którym zyskałyby pełnię praw. Owszem, mają możliwość ujednolicenia nazwisk, podpisując u notariusza stosowne dokumenty, jednak nadal, w świetle paragrafów Rzeczpospolitej, nie czyni ich to ani małżonkami, ani rodziną.

Bez tego statusu żadna ze stron nie jest w stanie między innymi dowiedzieć się, dokąd po wypadku został_a zabrany_a partner_ka, nie zadecyduje o pogrzebie zmarłej_go, nie odziedziczy po śmierci partnera_ki wspólnego mieszkania, nawet nie może wziąć wolnego, aby zająć się chorym_ą.

Świetne zdjęcia autorstwa Piotra Skubisza wskazują właśnie na te największe trudności, z którymi muszą zmagać się pary homoseksualne i skłaniają do zadania sobie pytania: dlaczego w tak nowoczesnym kraju jak Polska panuje ciągle tak wiele niesprawiedliwości? Właśnie dlatego, inicjatorki uważają, że kampania Już czas na równość małżeńską jest w Polsce konieczna. Nie jest to jednak narzucanie woli jakiejś tam grupy społecznej, a małżeństwo homoseksualne nie jest tu symbolem czy wyrazem buntu. Jest to po prostu pragnienie i wołanie o godne życie we dwoje.

Kampania Już czas na równość małżeńską ciągle się rozwija, a zdjęcia to dopiero jej pierwszy element. Akcja swojego pełnego kształtu nabierze w 2016 roku. Czekamy z niecierpliwością.

design & theme: www.bazingadesigns.com