Konarzewska: Dziewczyńskość może być kategorią mocniejszą niż kobiecość

Selfie manifest Marty Konarzewskiej nagrany na tegoroczny Kongres Kobiet. Jako video esej był elementem panelu o dziewczyńskości w bloku tematycznym „Girl Power” (prowadzenie: Agata Araszkiewicz). Konarzewska: W manifeście mowię o mocy Dziewczyny. Czyli nie dziewczynki, nie kobiety, ale tez nie chuliganiary tylko dziewczyńskiej dziewczyny takiej jak ja byłam. O tym co dla mnie znaczy Dziewczyna. Jako etap w rozwoju, jako rejon w sobie, jako miejsce wspólne matek i córek.

Konarzewska: Mam silne przekonanie, że dziewczyńskość może być kategorią mocniejszą, bardziej radykalną niż kobiecość. Jeśli oczywiście nie zinfantylizujemy dziewczyny. Nie sprowadzimy jej do starszej po prostu dziewczynki lub niedojrzałej kobiety. Jeżeli uznamy w niej seksualność i seks.

Jest dla mnie bardzo ważne, by odszukać; odnaleźć w sobie we własnej herstorii własnym rozwoju ten etap nieogarnianej libidalnej mocy. By go nie tylko odnaleźć, ale potrafić zatrzymać”.

„[…] Tylko pamiętając w sobie dziewczynę, można sięgnąć po coś w sobie, co dobrze i prawdziwie skomunikuje się z drugą dziewczyną. Tak, że będzie nie tylko opieka, ale i specyficzna przyjemność i partnerskość”.


Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka literacka, scenarzystka.

design & theme: www.bazingadesigns.com