Szwedzka młodzież czyta feministyczny esej pt. „Każdy powinien być feministką”

Opracowanie Katarzyna Siemasz

Szwedzkie Lobby Kobiet i wydawnictwo Alberta Bonniera wystartowały z akcją, w której każdej uczennicy i każdemu uczniowi szwedzkiej szkoły wręczony zostanie esej pt. „Każdy powinien być feministką” Chimamandy Ngozi Adichie. Inicjatywa ta ma skłonić do dyskusji nad równością oraz feminizmem.

Adichie to znana autorka takich książek,  jak „Amerykaana” czy „Połówka żółtego słońca”, która ostatnio została wybrana przez BBC jako jedna z najlepszych powieści wydanych w latach 2000-2014. Jej esej „Każdy powinien być feministką” powstał po jej słynnym wystąpieniu na TED talk (pod tą samą nazwą), które zostało obejrzane przez ponad 2 miliony osób.

Jak mówi sama autorka: „Jestem feministką, ponieważ chcę żyć na świecie, który jest bardziej sprawiedliwy. Jestem feministką, ponieważ chcę żyć na świecie, w którym kobiecie nie mówi się, co może, czego nie może, co powinna, a czego nie powinna dlatego, że jest kobietą. Chcę żyć na świecie, w którym mężczyźni i kobiety są szczęśliwsi i szczęśliwsze. Na którym nie są ograniczani i ograniczane przez role płciowe. Chcę żyć na świecie, w którym kobiety i mężczyźni są sobie prawdziwie równi. I dlatego właśnie jestem feministką”.

Organizacje odpowiedzialne za projekt mają nadzieję, że w przyszłości nauczyciele i nauczycielki zaczną omawiać esej na swoich lekcjach.

design & theme: www.bazingadesigns.com