„Różowy i niebieski projekt” – badania JeongMee Yoon nad kolorem i gender

Prace nad „Różowym i niebieskim projektem” JeongMee Yoon rozpoczęła w czasie, kiedy jej pięcioletnią córką Seowoo owładnęła mania kolekcjonowania cukierkowych przedmiotów. Południowokoreańska artystka sfotografowała więc dziewczynkę otoczoną morzem różowych zabawek – zaczynając od lalek, a kończąc na pluszakach. Z czasem  projekt ewoluował. JoengMee utrwalała na zdjęciach coraz większą liczbę chłopców i dziewcząt wśród jednokolorowych rzeczy, aby lepiej zrozumieć, jak gender kształtuje życie w tak młodym wieku.

7.jpg.CROP.article920-large

Projekt artystki jest zarazem uroczy i niepokojący. Już jako przedszkolaczki otaczamy dziewczynki ozdobami i zabawkowym sprzętem AGD, zaś chłopców –  bronią oraz sprzętami należącymi do świata nauki. Gotowe schematy „kobiecości” i „męskości” przekazuje się poprzez baletowe sukienki, różowe kuchenki, karnawałowe przebrania Supermana czy plastikowe miecze.  

Patrząc na tych niewinnych bohaterów zdjęć zadajemy sobie pytanie: czy jest coś „naturalnego” w dokonywanych przez dzieci wyborach zabawek, czy może od najmłodszego wieku tak jesteśmy przesiąknięci kulturą, w której żyjemy, że nie zauważamy, jak mocno ona nas kształtuje? Yoon stwierdza, że mania różowo-niebieskich przedmiotów wpływa niemal na wszystkie dzieci a masowy marketing stał się uniwersalnym językiem. Na swojej stronie internetowej artystka napisała:

Dziś w związku z oddziaływaniami reklamy na preferencje konsumentów/ek, te dwa kolory stały się genderową normą na całym świecie.

Chociaż prace Yoon podnoszą poważne kwestie dotyczące konsumpcjonizmu i norm płciowych, to nie można pominąć ich figlarnego aspektu – widoku dzieci dumnie pozujących na tle swoich monochromatycznych królestw.

f3f44e601548b3a793c03d8f79cab270_650x

the-pink-and-blue-project-jeongmee-yoon-4

Tłumaczenie: KU

design & theme: www.bazingadesigns.com