Paryż, lata 50.: Kolekcja fotografii przedstawiająca transpłciowe kobiety

Portrety fotografa Christera Strömholma przywiezione z podróży do Paryża w późnych latach 50. przedstawiają trans kobiety zarabiające na życie w dzielnicy czerwonych latarni. 

1

Mało znany szwedzki fotograf odwiedził Paryż w celu eksperymentowania z nowym stylem nocnej fotografii. Zagłębił się w zaułki dzielnicy czerwonych latarni przy Placu Blanche, gdzie za pomocą obiektywu doskonale uchwycił różnorodność młodych trans-kobiet, borykających się z trudami życia codziennego.

W 1983r. Strömholm wydał książkę Les Amies de Place Blanche ze zdjęciami z jego wizyty w mieście. W środku znalazło się mocne wprowadzenie:

„Oto książka o niepewności. Portret tych, którzy/-re żyją innym życiem w wielkim Paryżu, ludzi którzy przeszli przez brutalność ulic.”

2

„To książka o poniżeniu, o zapachu prostytutek i nocnym życiu w kawiarniach.”

3

To książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o prawie do życia, o prawie do posiadania i kontroli nad własnym ciałem.”

4

To także książka o przyjaźni, relacja z życia przeżytego na Placu Blanche i okolicach Placu Pigalle. Jego rynek, bulwar oraz małe hotele, w których mieszkaliśmy.”

5

„To są obrazy z innego czasu. Czasu, gdy de Gaulle był prezydentem a Francja była w stanie wojny z Algierią. To zdjęcia osób, których życia dzieliłem i które, jak myślę, zrozumiałem.”

6

„Są to wizerunki kobiet – biologicznie narodzonych jako mężczyźni – które nazywamy „transseksualnymi”. Jeśli chodzi o mnie, sam nazywam je >>moimi przyjaciółkami z Placu Blanche<<. Przyjaźń zaczęła się tutaj, na początku lat 60. i nadal trwa.”

7

Strömholm później stanie się znany jako ojciec” szwedzkiej fotografii. Ostatnio zdjęcia z Les Amies de Place Blanche zostały ponownie wydane w nowej wersji oryginalnej książki, wraz z esejami i anegdotami.

Całą kolekcję można obejrzeć tutaj.

Sarah Karlan
Tłumaczenie: Aleksandra Kamińska

design & theme: www.bazingadesigns.com