Góral: Niepełno(s)prawność

Sytuacja kobiet z niepełnosprawnością jest trudna podwójnie, ponieważ narażone są one nie tylko na dyskryminację z powodu niesprawności, lecz także ze względu na płeć. Monika z miejscowości pod Warszawą (lat 31, od dzieciństwa porusza się na wózku) o ogólnym nastawieniu do kobiet z niepełnosprawnością mówi tak:

Społeczeństwo często postrzega nas jako wybrakowane, traktuje nas jak istoty aseksualne […] Wiele miejsc publicznych – nawet w tak dużym mieście jak Warszawa – jest niedostępnych dla osób mających problem z poruszaniem się. Trudną sytuację mają także kobiety niewidome czy niesłyszące… ale najgorzej mają kobiety niesprawne intelektualne lub chore psychicznie – społeczeństwo najchętniej zamknęłoby je w gettach, z dala od przestrzeni zajętej przez zdrowe i piękne kobiety.

20529_827791553946535_4040371542219254361_nfot. Agnieszka Kuszyńska

Osobie z niepełnosprawnością często bardzo  trudno jest dostać się do szkoły, lecznicy czy miejsca pracy; nie ma tam wind ani podjazdów, a zwykłe – dla osób pełnosprawnych – schody to dla niej bariera trudna lub niemożliwa do pokonania. Aż 80% kobiet z niepełnosprawnością w Polsce doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej (dane z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich, 2013). Kobiety z niepełnosprawnościami, których dotyka przemoc, niezwykle rzadko – jeszcze rzadziej niż pełnosprawne – szukają wsparcia. Zdaniem specjalistek_ów (wypowiadających się w tymże raporcie) często nie szukają pomocy, bo żyją w przekonaniu, że zasłużyły na przemoc ze strony bliskich – ponieważ codzienne życie z nimi jest dla tych bliskich tak strasznie trudne. Zaś kobiety z niesprawnością intelektualną mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że to, czego doświadczają, jest przemocą. Duże znaczenie ma też uzależnienie od sprawcy: kobiety boją się, że stracą jego pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, że nie będą miały gdzie mieszkać. 

Kobietom z niepełnosprawnością trudno więc poczuć się u siebie nie tylko we własnym mieście, lecz bardzo często – nawet we własnym domu. 

Anna Góral, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych

Tekst znajduje się w tegorocznej Gazecie Manifowej.

design & theme: www.bazingadesigns.com