Jelińska: Niech pomoc będzie z nami!

„Krwawię lekko drugi tydzień, czuję, że zadziałało, bo nie mam już objawów ciąży. Krwawienie i skurcze były silne w dniu tuż po przyjęciu tabletek, ale z dawką ibuprofenu dało się wytrzymać. Mimo stresu i nerwów jestem wdzięczna, że mogłam być w domu, nie musiałam szukać pokątnie lekarzy lub jechać za granicę i wydawać fortunę. Byłam w 8. tygodniu ciąży.” – Agnieszka, lat 28, matka dwójki dzieci.

11040277_10206450720214726_1449230281_n

Agnieszka jest jedną z wielu kobiet, które przeprowadziły w Polce aborcję medyczną za pomocą tabletek. Mifepriston (znany jako RU-486) oraz Misoprostol, używane do przerywania ciąży, to leki zarejestrowane przez WHO [Światową Organizację Zdrowia] jako podstawowe, czyli niezbędne dla zdrowia publicznego. WHO uznało, że powinny być powszechnie dostępne. W wielu krajach, w których aborcja jest dozwolona – w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwecji i wielu, wielu innych – tabletki można przyjąć w warunkach domowych do 9. tygodnia ciąży. Lekarze uznają tę metodę za bezpieczną. Proces przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku naturalnego poronienia.

Medyczna strona całej sprawy jest tak naprawdę bardzo nieskomplikowana. Zagmatwana jest natomiast ideologia, która ma władzę nad zdrowiem kobiet. To ona powoduje, że bezsprzecznie potrzebne lekarstwa są oficjalnie niedostępne, za to mnożą się mity na temat ich rzekomej ryzykowności. 

Tam, gdzie prawo i państwo nie chronią kobiet, kobiety pomagają kobietom, biorąc sprawy w swoje ręce. Na stronach fundacji Women Help Women znajdują się praktyczne informacje na temat tabletek aborcyjnych oraz antykoncepcji. Po konsultacji online z lekarzem przesyłka z tabletkami przychodzi na adres domowy. Konsultanci udzielają porad przez email. Womenhelp.org zrzesza osoby popierające feminizm i ściśle współpracuje z lokalnymi kolektywami –  na przykład z Kobietami w Sieci, polską grupą wparcia dla kobiet, prowadzoną przez kobiety, które dokonały aborcji.

Kinga Jelińska,  koordynatorka Women Help Women

www.womenhelp.org

info@womenhelp.org

Pomoc w ciężkiej sprawie

EllaOne/Escapelle – antykoncepcja doraźna do 72h po stosunku. Pigułki opóźniają uwolnienie jajeczka do jajowodu, co zmniejsza do 97% ryzyko niechcianej ciąży. Są dostępne w aptekach, EllaOne bez recepty, Escapelle z przepisu lekarza.

RU-486/Mifepriston – stosowany do 63. dnia ciąży środek, definiowany jako wczesnoporonny, dostępny za pośrednictwem organizacji typu WHW.

Tekst znajduje się w tegorocznej Gazecie Manifowej.

design & theme: www.bazingadesigns.com