Weseli: W Twoim ciele. Seksualność i tożsamość 

Ty – Twoja seksualność – Twoja tożsamość płciowa. Wyobraź sobie, że jesteście trzema nierozłącznymi częściami jednej osoby, żyjącymi w tym samym ciele. Skoro tak, powinnyście być blisko. W tej wspólnej, Waszej przestrzeni powinno być Wam dobrze, każdej z osobna i ze sobą razem. Czy jest?

manifa 2015 gazetka ilustracja do seksualności rys. Beata Sosnowskarys. Beata Sosnowska

Żeby czuć się dobrze w swoim ciele, musisz wiedzieć na pewno, że jest Twoje i tylko Twoje. Nikomu nie wolno bez Twojego przyzwolenia przekraczać jego granic ani używać go, jakby było przedmiotem. Niezależnie od tego, ile masz lat i pieniędzy, należą mu się szacunek i godna opieka zdrowotna. To Ty decydujesz, czy i kiedy podzielisz je z inną istotą, zachodząc w ciążę. A jak jest z Twoim ciałem?

Twoje prawo stanowią rzetelna edukacja seksualna i wolność od umniejszających Twoją wartość ideologii politycznych czy religii, które ograniczają Twój rozwój, także seksualny. W Twoim życiu seksualnym nie do przyjęcia są jakikolwiek przymus czy przemoc. Masz za to swobodę wyboru praktyk seksualnych – solo, w parze, w większej grupie, z użyciem dowolnych przedmiotów. W seksie dobre jest wszystko, co za świadomą zgodą wszystkich uczestniczek_ów daje szczęście i spełnienie. Czy tak wygląda Twoje życie seksualne?

Masz wolność identyfikowania się, czyli określania siebie, niezależnie od tego, czy, jak u większości ludzi, Twoja tożsamość płciowa jest zgodna z fizycznymi cechami płciowymi, czy jesteś osobą trans-, a może interpłciową. Równie dobrze powinno Ci się także żyć w dowolnym miejscu kontinuum orientacji między hetero- a homoseksualnością. A także wtedy, gdy nie mieścisz się w tych dwubiegunowych kategoriach lub jesteś aseksualna_y. Jak jest u Ciebie? Czy tożsamość jest przestrzenią, w której spełnia się Twoja wolność?

Twoja tożsamość płciowa. Twoja seksualność. Ty. W Twoim ciele. Wszystkie macie prawo być u siebie. 

Agnieszka Weseli, PK8M

Tekst znajduje się w tegorocznej Gazecie Manifowej.

design & theme: www.bazingadesigns.com