Odpowiedź na list od Rzecznika Prasowego Parady Równości ws. dyskryminacji płciowej na Paradzie

List od Rzecznika Prasowego Parady Równości do Codziennika Feministycznego:list_codziennikfeministyczny

Nasza odpowiedź:

Warszawa 22 czerwca 2015 r.

Jej Perfekcyjność, Rzecznik Prasowy Parady Równości,

Pragniemy podkreślić, że w wywiadzie z Martą Konarzewską wyraźnie jest wspomniane, że nie została wyproszona, a właśnie upomniana przez wolontariuszkę (cyt.Zostałam upomniana, że nie wolno się rozbierać na Paradzie. Jakbym się upiła i zdjęła majtki czy coś”.

Komentując tę sprawę, zaznaczyłyśmy jednak, że Marta Konarzewska nie obnażyła się w sposób łamiący polskie prawo i zwróciłyśmy uwagę na nieświadomy seksizm, jaki zadziałał w tej sytuacji. Mając świadomość napięcia, jakie towarzyszy organizacji imprezy na kilkanaście tysięcy osób, nie chcemy umniejszać znaczenia Parady Równości oraz ogromu pracy wykonanej przez wolontariuszki i wolontariuszy przy przygotowywaniach, jak i w trakcie samej Parady. Nie możemy jednak być pobłażliwe wobec uderzającej w kobiety dyskryminacji w przestrzeni publicznej i czujemy zobowiązanie, by jej przypadki każdorazowo punktować.

W odniesieniu do banerów zwracamy uwagę na fakt, że sytuacja dwóch banerów usuniętych w 2012 i 2013 r. została wspomniana w wywiadzie przelotnie, bez wnikania w szczegóły starych już spraw. Wierzymy, że pomimo tamtej kontrowersji, obecnie przepisy dotyczące banerów są precyzyjne oraz egzekwowane w sposób niewykluczający żadnej grupy społecznej.

Codziennik Feministyczny

design & theme: www.bazingadesigns.com