LIST DO TVN I KRRiT: Molestowanie seksualne w „Ameryka Express” to skandaliczny przejaw kultury gwałtu i legitymizowania przemocy wobec kobiet

W dziesiątym odcinku Ameryka Express” (link), polskim programie rozrywkowym wyemitowanym dn. 07.11.2018, za którego produkcję odpowiada stacja TVN we współpracy z belgijską firmą Eccholine, uczestnicy i uczestniczki otrzymali kontrowersyjne zadanie pocałowania w usta przypadkowej osoby płci przeciwnej”. Filip Chajzer, Jakub Urbański i Tomasz Karolak wykonali to zadanie bez wyraźnej zgody nieznajomych kobiet, mieszkanek Limy – kobiety te mówiły nie”, kręciły głową, próbowały uchronić się od wymuszonego pocałunku, odpychały uczestników. Uczestnicy zaś próbowali przytrzymać je siłą – Tomasz Karolak łapał nieznajome za kark, Filip Chajzer wymusił pocałunek i dotknął biustu przypadkowej kobiety. W dalszej części programu uczestnicy dyskutowali, w jaki sposób można wymusić pocałunek: Jakub Urbański i Tomasz Karolak wymieniali się pochwałami na temat techniki wymuszenia pocałunku poprzez próbę pocałowania w policzek i odwrócenia głowy w ostatniej chwili, by pocałować w usta, na co Karolak pochwalił Urbańskiego słowami to była dobra technika”.

zrzut ekranu/TVN/program Ameryka Express

Całowanie bez zgody jest molestowaniem seksualnym i naruszeniem godności, integralności cielesnej i psychicznej osoby, która tego doświadcza. Prezentowanie tego typu zachowań w komercyjnej stacji, której zadaniem jest wspieranie i propagowanie zachowań prospołecznych i przejrzystych moralnie oraz edukacja w kwestii palących problemów ogólnoświatowych (a jednym z nich jest z pewnością molestowanie seksualne), jest według nas niedopuszczalne, szkodliwe społecznie, godzi w dobre obyczaje i podważa jedną z misji telewizji jasno sformułowaną w regulaminie: służyć zwalczaniu patologii społecznych”. Za taką patologię można uznać molestowanie seksualne – według badań Fundacji STER niemal 90 proc. Polek doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy molestowania seksualnego. Pokazywanie takich treści w reality show, programie oglądanym przez osoby w różnym wieku, także młode obojga płci, jest skandaliczne i wpisuje się w definicję kultury gwałtu, zwalczanej w tej chwili przez rozmaite kraje poprzez zmianę prawa karnego (we Francji za całowanie obcej osoby bez jej zgody, obmacywanie i klepanie w pośladki grozi kara więzienia i grzywna w wysokości od 90 do 750 euro).

Oburzające jest nie tylko wyemitowanie takich treści noszących znamiona molestowania seksualnego i sam pomysł twórców programu, ale i reakcja uczestnika programu Filipa Chajzera na artykuł, w którym format programu, jak i zachowanie uczestników, skrytykowała dziennikarka Helena Łygas z Wirtualnej Polski. Filip Chajzer zamieścił zdjęcie dziennikarki na swoich profilach społecznościowych pisząc, że nie przyznaje się do molestowania seksualnego. Wpis zachęcił internautów do wulgarnej nagonki na dziennikarkę – komentujący pisali o tym, że jest brzydka, ma syndrom niedopchnięcia” i nazywali ją inwektywami, których nie chcemy przytaczać w liście. Filip Chajzer najwyraźniej osiągnął swój cel, bo w żaden sposób nie odniósł się do tych seksistowskich wyzwisk. Czy jest to postawa etyczna? Czy tak powinna wyglądać polemika pomiędzy dziennikarzami i dziennikarkami? Nikt tak, jak Filip Chajzer nie jest świadom, jak boli internetowy hejt ze strony nieznajomych osób, a sam stworzył przestrzeń do hejtu w mediach społecznościowych. Jesteśmy przeciwne i przeciwni takiemu poziomowi dyskusji na tematy, które są poważnymi problemami niemal wszystkich społeczeństw, próbie odebrania godności dziennikarkom i dziennikarzom, którzy z odwagą te tematy poruszają i piętnują przypadki przemocy seksualnej – zwłaszcza, jeśli wydarzają się one w reality show z udziałem celebrytów, wyemitowanym przez komercyjną stację.

Sama formuła programu pozostawia wiele do życzenia – w programie Ameryka Express” biali, uprzywilejowani mężczyźni prezentują postawy naganne moralnie, kojarzące się negatywnie z przejawami neokolonializmu. To, co wydarzyło się w programie oburza tym bardziej, jeśli zna się przerażające statystyki z Peru: wynika z nich, że z powodu przemocy ze względu na płeć zginęło tam w 2018 roku już 121 kobiet, a 247 usiłowano zabić*. Peru to kraj, który jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla kobiet – sformułowano tam termin kobietobójstwa, a więc zabójstwa ze względu na płeć, a przemoc seksualna jest tam codziennym zjawiskiem, szacuje się, że aż 60 proc. Peruwianek doświadczyło molestowania seksualnego w miejscu publicznym (podają The Paremos el Acoso Callejero Group i Pontifical Catholic University of Peru, dane za 2013 rok).

Żądamy usunięcia wpisu przez Filipa Chajzera i przeprosin dziennikarki Heleny Łygas, która w naszej opinii opisała to, co każdy może obejrzeć w programie – naruszenie granic integralności cielesnej przypadkowych kobiet bez ich zgody. Od stacji TVN żądamy rekompensaty za straty moralne, których doznały mieszkanki Limy ze strony Tomasza Karolaka, Jakuba Urbańskiego i Filipa Chajzera. Jeśli to okaże się niemożliwe, żądamy wpłaty na polskie i peruwiańskie organizacje walczące z przemocą wobec kobiet, a także przeprowadzenie pracowniczych szkoleń w stacji TVN na temat tego, czym jest molestowanie seksualne.

Sprzeciwiamy się promowaniu w telewizji komercyjnej zachowań szkodliwych społecznie, a także naruszających wolność osobistą i seksualną jednostek, zachowań uwłaczających godności i ukazujących kobiety w sposób uprzedmiotawiający.

Iga Dzieciuchowicz (Codziennik Feministyczny)

Kamila Kuryło (Codziennik Feministyczny)

Ola Hołyńska 

Gosia Kot (Kampania Przeciw Homofobii)

 

Sygnatariuszki i sygnatariusze:

Aborcyjny Dream Team on Tour

Akcja Kreatywna

Antyfaszystowska Warszawa

Centrum Praw Kobiet Łódź

Dywizjon 161

Enter the ROOM x G’rls ROOM

European Network of Migrant Women

Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa

Fundacja Autonomia

Fundacja Feminoteka

Fundacja Kobieca eFKa

Fundacja MamyGłos

Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji Ster

Fundacja Ocalenie

Fundacja Trans-Fuzja

Fundusz Feministyczny

Gender Studies Uniwersytet Warszawski

Głosy Przeciw Przemocy

Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”

Interwencja Pasażerska

Instytut Sztuki Wyspa

Karol Owczarek (K Mag Magazyn)

Koalicja Antyfaszystowska

Kultura Równości

Lean in Poland

Lokalni Bohaterowie

Międzywydziałowe Koło Naukowe FAK  Feministyczna Akcja Kreatywna

Miłość Nie Wyklucza

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Partia Razem

Post-turysta.pl

Porozumienie Kobiet 8 Marca

Redakcja Wysokie Obcasy”

Remigiusz Okraska (redaktor naczelnyNowego Obywatela”)

Sisters Uncut Warszawa

Splesz

Spółdzielnia Socjalna WOLA

Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych OPP

Stowarzyszenie Lambda Warszawa

Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado

Stowarzyszenie Regime Brigade

Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo

Stowarzyszenie Queerowy Maj

Strajk Kobiet Poznań

Studencki Komitet Antyfaszystowski

Stół Powszechny

Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom

Wakat

Warszawska Federacja Anarchistyczna

Żywa Biblioteka Polska

Vogule Poland


Jeśli chcą Państwo, aby Wasza organizacja została dopisana do listy sygnatariuszy_ek, prosimy o informację na adres redakcja@codziennikfeministyczny.pl.

Podpisy zbieramy również na petycje.


*Statystyki ze strony refworld.com

design & theme: www.bazingadesigns.com