List otwarty do władz RMF.24

2Ilustracja Patricija Bliuj-Stodulska

W piątek 17 kwietnia na łamach portalu rmf.24 opublikowany został wywiad z Leszkiem Szymowskim, autorem m.in. książki o tytule „Homo terror” (wyd. Bollinari Publishing House).

Wywiad nosi tytuł „Sidła gej-kaidy” i uwłacza wszelkim standardom debaty publicznej, nie mówiąc już o sztuce dziennikarskiej. Prowadzący wywiad nie kontrapunktuje nacechowanych językiem nienawiści opinii Szymowskiego, raczej podrzuca kolejne tematy, w których szerzy się „homoterror”. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku, w kraju z dostępem do internetu i zasobów wiedzy światowej, są jeszcze ludzie tak bezwstydnie obnoszący się z homofobią.

Okładka książki Szymowskiego ma dość otwarte afiliacje do Hitlera (charakterystyczna fryzura, wąsy); jedynie zamiast emblematu wiadomej organizacji ma tęczową opaskę. Autor posiłkuje się skompromitowanymi w świecie naukowym badaniami Marka Regnerusa (ich wątpliwa metodologia została potwierdzona przez samego Regnerusa) i z nostalgią wspomina akcję milicyjną z lat 80. o nazwie”Hiacynt”, podczas której dochodziło do aresztowań, zatrzymań i innych szykan względem osób „podejrzanych o homoseksualizm”.

W odpowiedzi Macieja Brzozowskiego (Dyrektora PR rmf.24), czytamy m.in. „szanujemy pani (rzeczniczki kampanii KPH) poglądy, ale chcemy również szanować poglądy innych, dlatego jako redakcja nie ingerujemy w treść blogów publikowanych na naszej stronie”.

Są takie poglądy, których szanowanie kończy się na metr od czyjejś twarzy i na metr od czyjegoś łóżka. Poglądy, które przedstawił Pan Szymowski nie kończą się tam. Są literalnym zaglądaniem pod czyjąś kołdrę i dosłownym wymierzeniem policzka. To, że kończą się tylko na słowach nie oznacza, że mamy je lekceważyć. Bagatelizowanie publicznego głoszenia nienawistnych, dyskryminacyjnych poglądów prowadzi wyłącznie do eskalacji agresji, a w konsekwencji daje przyzwolenie także i na zachowania.

Nie szanujemy nikogo, kto nam mówi, że fakt, z kim sypiamy wpływa na to, jakimi etycznie jesteśmy ludźmi. Nie szanujemy nikogo, kto powtarza kłamstwa o nas. Nie szanujemy nikogo, kto pozwala w swojej przestrzeni głosić takie poglądy i chronić je absurdalną wersją obiektywizmu. To nie jest sprawa, która ma jakieś dwie strony do wysłuchania. Sprawa jest jedna: Pan Szymowski powtarza nienawistne uprzedzenia w przestrzeni publicznej i żaden przyzwoity człowiek nie powinien z nim rozmawiać.

Godzenie się na obecność homofobii w przestrzeni rozgłośni radiowej nie jest niczym innym, jak przyzwalaniem na mowę nienawiści i przymykaniem oka na propagowanie kłamliwych i krzywdzących stereotypów nt. osób homoseksualnych. Jesteśmy zażenowani_e, że z taką lekkością i swobodą broni się nienawistnych komentarzy w środowisku radia, zasłaniając się autonomią blogerów.

Domagamy się usunięcia wywiadu z Szymowskim i przeprosin środowiska LGBTQIA na antenie radia oraz na blogu Pana Zalewskiego. Każda_y, także dyrektor PR ogólnopolskiego radia powinien wiedzieć, że mowa nienawiści to nie wolność słowa. Mowa nienawiści prezentowana na blogu pana Zalewskiego w rozmowie z panem Szymowskim jest jawnym atakiem na środowisko LGBTQIA; atakiem, który ma na celu upokorzenie i uprzedmiotowienie osób homoseksualnych. Zaczyna się od słów, a kończy na czynach.

Codziennik Feministyczny

Sygnatariusze_ki:

Anteris Fundacja Pomocy Prawnej
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
Kampania Przeciw Homofobii
Fabryka Równości
Fundacja Autonomia
Fundacja Trans-Fuzja
Fundacja Feminoteka
Fundacja Mama
Fundacji RÓWNOŚĆ.INFO
Fundacja Kultura dla Tolerancji
Fundacja Dialog-Pheniben
Fundacja Pozytywnych Zmian
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Głosy Przeciw Przemocy
Lambda Warszawa
Lambda Bydgoszcz
Magazyn LGBT „Replika”
Magazyn „PRIDE”
Nieformalna grupa Łódź Gender
Otwarta Rzeczpospolita
Porozumienie Kobiet 8 Marca
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
Stowarzyszenie ProFemina
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
Stowarzyszenia Empatia
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
Fundacja dla Wolności
YEStesMY
Inicjatywa Kobiet Aktywnych
fundacja Dialog-Pheniben
Trzyczęściowy Garnitur
Kwartalnik „Zadra”

design & theme: www.bazingadesigns.com