List otwarty Porozumienia Kobiet 8 Marca z żądaniem uwolnienia działaczki z Warszawy

niezamkniecieŻyjemy w kraju, w którym święci triumfy hasło „społeczeństwo obywatelskie”. Na działalność promującą „społeczeństwo obywatelskie” można dostać nawet państwowe dotacje. Pochwalacie, zachęcacie, promujecie… dopóki ktoś nie zacznie działać naprawdę. Społeczeństwo obywatelskie to w istocie społeczeństwo dobrze przez władze wychowane i nie poddające władzy krytyce. 

Ludzie broniący praw lokatorów nie są tymi obywatelami, których chce nasze państwo. Pan burmistrz z zadowoleniem uznaje za swój sukces fakt, że za jego kadencji nie powstają żadne mieszkania socjalne, pan burmistrz walczy z barami mlecznymi, bo odstraszają inwestorów. Pan burmistrz, choć prowadzi szkodliwą politykę antyspołeczną, za swoją szkodliwą politykę otrzymuje wynagrodzenie wysokości ok. 10 tysięcy złotych. Działacze na rzecz praw lokatorów dopłacają do swej działalności z własnych, nader skromnych, zasobów. Działają szczerze, ideowo, poświęcając na to wiele czasu i wiele serca, wstają o 4., o 5. rano, żeby zdążyć na blokadę eksmisji. Bo inaczej kolejna samotna matka z dzieckiem, albo staruszka wyląduje na bruku. I pan burmistrz na pewno jej nie pomoże. Pan burmistrz za swoją antyspołeczną i szkodliwą działalność dostanie premię, działaczka dostanie się do więzienia. 

Jedna z warszawskich działaczek na rzecz praw lokatorów, w ramach „dialogu obywatelskiego”, podporządkowanego deklarowanym prawom rzekomej demokracji, postanowiła zabrać głos. Ponieważ burmistrz, pan Bartelski, nie reagował na żadne próby dialogu i negocjacji, na żadne postulaty obywatelskie, odezwała się do niego w imieniu krzywdzonej grupy ludzi prostymi prawdziwie demokratycznymi słowami: „Warszawa was wybrała, Warszawa was obali”. Napisała to hasło na siedzibie burmistrza. Może czcionka nie była ładna, może trzeba teraz wydać parę złotych na malowanie. Może powinna siedzieć cicho dla zasady, może powinna wysłać skromny perfumowany liścik. Może kara więzienia za bronienie praw najsłabszych jest słusznym narzędziem wychowawczym. 

Autorka za swoją wypowiedź została skazana na dwa tygodnie więzienia. Kara ta zgodnie ze słowami sądu miała mieć znaczenie „wychowawcze”. Czy Sąd ma jakiś pomysł na wychowawczą karę dla burmistrza Śródmieścia za uprawianie szkodliwej działalności antyspołecznej? Czy raczej należy karać bezinteresowną działalność prospołeczną? 

Nie oszukujmy się. Gdyby nasza koleżanka nie była jedną z działaczek Ruchu Lokatorskiego i napisała na siedzibie świętej władzy coś w rodzaju „Je**ć Legię (lub Polonię)” nie dostałaby zapewne kary 2 tygodni więzienia. Społeczeństwo zabrało głos rękami i społeczeństwu pokazano gdzie jest jego miejsce. Nie pierwszy, nie ostatni raz.

Uwięzienie prospołecznej działaczki uważamy za skandal. Mówicie nam w ten sposób: „dobry obywatel to grzeczny obywatel, cichy obywatel, głupi obywatel, prorządowy obywatel…” i tak dalej. Reprezentantami społeczeństwa nie jesteście, jesteście uzurpatorami, którzy objęli pozycję udzielnych książąt. Oni ścinali, wy aresztujecie. Zniżacie się choć czasem do rozmowy z ludźmi, dla których i za których pieniądze pracujecie? Nie, zamiast tego wydajecie im – społeczeństwu – wojnę. 

Ale nie łudźcie się. Dziewczyna przetrzyma więzienie, ruch przetrzyma prześladowania. Nie odbierzecie prawdziwym, bezinteresownym działaczom sił do walki. Poczytajcie panowie Mickiewicza, poczytajcie „Bajkę Góreckiego” – jeśli jesteście takimi patriotami, na jakich pozujecie, to wiecie, o co chodzi. I nie przegapcie tego, jak skończył Senator.

Jak dotąd jedyny wasz sukces to budzenie coraz większej pogardy. 

Żądamy natychmiastowego uwolnienia działaczki na rzecz krzywdzonych ludzi! Dość wychowywania społeczeństwa do kapitalistycznego totalitaryzmu.

Katarzyna Bratkowska
Małgorzata Danicka

Ewa Zielińska
Aleksandra Szymczyk
Suzi Andreis
Katarzyna Paprota
Michalina Pągowska
Ewa Dąbrowska – Szulc
Anna Góral

oraz

Maria Sadowska
Pola Dwurnik

Karina Kunkiewicz
Kamila Kuryło
Anna Dzierzgowska
Piotr Laskowski
Marek Susdorf
Zuzanna Janisiewicz
Dominika Wróblewska
Igor Znyk
Piotr Szumlewicz
Katarzyna Nowakowska
Mateusz Romanowski
Katarzyna Siemasz
Jakub Matysiak
Bogna Olszewska
Magda Kaźmierczak
Łukasz Wójcicki
Sergio de Arana
Ewa Rutkowska
Roma Cieśla (Carpenter)
Małgorzata Gąsiorowska
Krystyna Zowczak-Jastrzębska

design & theme: www.bazingadesigns.com