Kubisa: Kto naraża zdrowie dzieci? Na pewno nie pielęgniarki [KOMENTARZ]

Julia Kubisa

10553404_10153188552330616_3897227440133868093_n

W Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczął się strajk pielęgniarek. Gazeta.pl oczywiście atakuje na jedynce informacją o dramatycznej sytuacji małych pacjentek/pacjentów – bo strajk.

Z informacji prasowej nie dowiecie się, że dramatyczna sytuacja była znacznie wcześniej. Bo w Centrum Zdrowia Dziecka są tak niskie płace, że nikt tam nie chce pracować więc obsada pielęgniarska jest niewystarczająca. To jest zagrożenie dla zdrowia dzieci na co dzień. Jako, że w wymogach Narodowego Funduszu Zdrowia nadal nie ma minimalnej obsady pielęgniarskiej, dyrektorzy placówek ochrony zdrowia oszczędzają kosztem obsady pielęgniarskiej – i w tym jest zagrożenie dla pacjentek/pacjentów, nie w strajku.

Przypomnę, że aby strajk mógł się legalnie odbyć, musi być poprzedzony bardzo długą procedurą sporu zbiorowego. To nie jest żadna impulsywna decyzja a dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka miała wystarczająco dużo czasu, by wyjść na przeciw oczekiwaniom pielęgniarek i nie dopuścić do strajku.

Pielęgniarskie strajki polegają na tym, że mimo że pielęgniarki strajkują to zapewniają bezpieczeństwo pacjentom – pacjentami opiekują się oddziałowe, a w pokoju strajkowym jest telefon alarmowy i w razie sytuacji krytycznej strajkujące pielęgniarki idą na oddział wykonywać pracę.

Nie jest to dobre rozwiązanie strajkowe, to raczej kwadratura koła. Pokazuje jakim priorytetem dla pielęgniarek jest dobro pacjentki/pacjenta.

Z informacji prasowej nie dowiecie się, że pielęgniarki zarabiają na poziomie wynagrodzeń kasjerek w supermarkecie. Dowiecie się natomiast, że zagroziły zdrowiu i życiu dzieci. Otóż nie. To sektor ochrony zdrowia w sposób systemowy naraża życie dzieci. A tym pielęgniarkom, którym jeszcze chce się pracować za takie niskie wynagrodzenie, trzeba podziękować. I dać solidne podwyżki, by zachęcić nowe osoby do podejmowania tej ciężkiej, trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy.

design & theme: www.bazingadesigns.com