Poznań: Mamy wolne. Mamy ciało

13247711_1113816665343529_4676763571067847005_o
25.05 | środa 18:00 | POKAZ FILMU oraz DEBATA
Miejsce The Bunkier ul. Taczaka 10 / wejście od ulicy Kościuszki

FILM: „Podziemne państwo kobiet”

DEBATA:
Chcemy porozmawiać z Wami o prawach reprodukcyjnych – czym one są i kogo dotyczą, o tym, jak się o nie walczyło, walczy i powinno walczyć? Zastanowimy się, czy odnoszą się one tylko do sfery rodzinnej i seksualnej, a może ich respektowanie ma znaczenie w innych obszarach naszego życia? Przyjrzymy się również aktualnej sytuacji w Polsce.
Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, zarówno aktywistów/ki, jak i przede wszystkim osoby nieprzekonane/ych i tych, które/rzy chcą się dowiedzieć więcej i zabrać głos w dyskusji.

W debacie wystąpią:
Annę Kamińską – trenerkę antydyskryminacyjną i równościową, działaczkę ruchu kobiecego zaangażowaną już od ponad 20 lat w walkę o prawo do wyboru.

Natalię Broniarczyk – doktorantkę Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, edukatorkę seksualną i aktywistkę feministyczną zaangażowaną w pracę na rzecz Porozumienie Kobiet 8 MarcaPorozumienie ODZYSKAĆ WYBÓR.
oraz Magdę Malinowską – działaczkę Ogólnopolskiego Związku Pracowniczego Inicjatywa Pracownicza, zaangażowaną w pracę na rzecz silnego i niezależnego ruchu pracowniczego oraz obecności w nim kobiet.

Moderatorka: Asia Lesiewicz


26.05 | czwartek od 11:00 
Wspólnie spędzony czas z wami na rozmowach podczas pikniku, warsztatch, integracji, zapraszamy wszystkich z dziećmi, siostrami, mamami, babciami i przyjaciółmi!

Zapraszamy po sąsiedzku na Nowowiejskiego od 11:00 Dobra Kawiarniaoraz PIES andaluzyjski.

ROZKŁAD DNIA: OD 11:00

Dobra Kawiarnia Warsztaty DLA DZIECI: 11:00-13:00: prowadzi KRYSIA LEWIŃSKA

ROZKŁAD DNIA: OD 13:00 – 17:00

PIKNIK z Vege Pizza oraz Dobra Kawiarnia oraz PIES andaluzyjski od 13:00 przez cały dzień!

Możecie przynieść swoją szamkę lub skorzystać odpłatnie z szamki od Vege Pizzy lub Dobrej! Zapraszamy, będzie pysznie!

PIES andaluzyjski SZABLONY PLAKATÓW: 13:00 – 17:00
Wspólnie nauczymy się robić szablony, które odbijemy na plakatach#wnaszejsprawie. Obejrzymy przykładowe realizacje w podobnych technikach, pomyślimy nad wzorami i poeksperymentujemy z formą. Zastanowimy się także nad kobiecym street artem i obecnością feministycznych haseł w przestrzeni publicznej/miejskiej.

Dobra Kawiarnia MAKATKI: 13:00 – 17:00
Makatki to haftowane dekoracje na płótnie, przedstawiające scenki obyczajowe lub ozdobne napisy. Tradycyjnie były wytwarzane przez kobiety i stanowiły dekorację kuchni, dziś kojarzą się ze sztuką ludową. Duch przeszłości? Zdecydowanie nie! – makatki wkraczają w przestrzeń miasta.
Zapraszamy na warsztaty z tworzenia makatek, nie tylko dla kobiet. Przyjdź sama, z koleżanką lub kolegą, córką, synem – usiądziemy wspólnie, porozmawiamy i pośmiejemy się, jednocześnie tworząc fantastyczne makatki z mądrymi hasłami. Nawet jeśli szycie i robótki ręczne były zawsze dla ciebie zmorą, nie przejmuj się, nie musisz mieć nadzwyczajnych umiejętności manualnych. Najważniejsze dla nas jest spędzenie czasu we wspólnym gronie. Na warsztacie nauczysz się podstawowych ściegów i zasad projektowania makatki.

PIES andaluzyjski PATCHWORK: 13:00 – 17:00
Tworzenie wielkoformatowego, wyszywanego baneru. Wystarczy igła z nitką i niepotrzebne skrawki materiału, by spędzić czas w towarzystwie miłych osób i stworzyć oryginalne dzieła. Warsztaty patchworkowe, czyli nauka zszywania ścinek materiałów w większe elementy, są przeznaczone dla wszystkich osób, które mają chęć spędzić twórczo popołudniowe godziny. Patchwork to nie tylko okazja do stworzenia własnego dzieła sztuki, ale też doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i wymianę doświadczeń. Szycie wciąga!

PIES andaluzyjski ŚPIEW BIAŁY: 15:00 – 17:00
Pracownia Głosu Wędrującego to sytuacja warsztatowa poświęcona naszemu głosowi – pośmiejemy się, pokrzyczymy, popiszczymy, powyjemy jak wilki i zaimprowizujemy wspólne spontaniczne zaśpiewy. Otworzymy się na wewnętrzne i zewnętrzne impulsy, które mogą nas zainspirować lub sprowokować do interesujących odkryć w dźwiękowej materii. Popracujemy nad świadomą kontrolą oddechu i przyjrzymy się jego naturalnym ścieżkom, tym samym porządnie dotlenimy ciało, zmniejszymy napięcie psychofizyczne i obniżymy poziom stresu.

Jeżeli tylko możecie zabierzcie ze sobą materiały potrzebne do realizacji warsztatów, oczywiście część będzie już na was czekać na miejscu.

ROZKŁAD DNIA: OD 17:00

26.05 | czwartek 18.00 – 19.00 | KONCERT ZESPOŁU Jesień

PIES andaluzyjski, wstęp darmowy #wnaszejsprawie

26.05 | czwartek 19:00 – 21:00 | WYKŁAD ANTYPRZEMOCOWY

Mały Dom Kultury Dragon Klub Dragon ul. Zamkowa 3

Wykład „interaktywny” na temat przemocy seksualnej i jej społeczno-kulturowych uwarunkowań. Spotkanie prowadzone będzie metodą warsztatową i wykładową. Jego program porusza takie zagadnienia, jak m.in. płciowy charakter przemocy seksualnej, związek między przemocą a stereotypami płciowymi, wpływ społeczno-kulturowego przekazu na przemoc, wgląd w perspektywę osoby doświadczającej przemocy – kobiety, ale również bardzo ważne zagadnienie znaczenia męskiego sprzeciwu wobec zjawiska przemocy.

Prowadzenie:
Kajetan Hajkowicz – działacz społeczny, performer, grafik.
Ewelina Seklecka – prezeska Fundacja Punkt Widzenia.


26.05 | czwartek 22:00 | MARSZ ODZYSKAĆ NOC

Naszym celem jest odzyskać noc! Zabierz ze sobą bliskich, weźcie latarki, czołówki, lampki, lampion, uderzymy światłem w przemoc, oświetlimy i odzyskamy poznańskie ulice!

Marsz Odzyskać Noc jest protestem kobiet i ich sojuszników, przeciwko przemocy wobec kobiet!

Więcej informacji.

„MAMY WOLNE MAMY CIAŁO” jest zrealizowane dzięki współpracyFundacja Mały Dom Kultury, Dobra Kawiarnia, PIES andaluzyjski, Vege Pizza, The Bunkier i W naszej sprawie

design & theme: www.bazingadesigns.com