Hassan Hajjaja: Kobiece gangi motocyklowe Maroka

Pierwsze fotograficzne wspomnienia Hassana Hajjaja pochodzą z jego dzieciństwa w Maroku. Zdarzało się, że jego matka ubierała go w ubrania przysyłane przez jego ojca z Anglii, perfumowała go, a następnie z całą rodziną towarzyszyła do lokalnego fotografa, żeby ten zrobił rodzinny portret.

Hajjaj urodził się w Maroku, ale w dość wczesnym wieku przeprowadził się do Londynu, gdzie we własnym zakresie szkolił się na uniwersalnego artystę. Na początku zajmowały go instalacje, performance, moda, a nawet architektura wnętrz. Dopiero w latach 80-tych zdecydował się poświęcić fotografii portretowej, wtedy też zaczął robić zdjęcia przypadkowym przechodniom na ulicach Marrakeszu.

Rider

‘Kesh Angels to pierwsza indywidualna wystawa artysty w Nowym Jorku. Poświęcona jest tętniącym życiem ulicom Maroka i kulturze motocyklowej wśród młodych kobiet.

Jego optymistyczne portrety dziewczyn zasłaniających swoje twarze chustami i pozujących  na motorach, obalają tendencyjne wyobrażenia arabskich kobiet. Jak pisała Kelly Carmichael w „Contemporary Practices” Hajjaj skupia się na grze z postrzeganiem kultury arabskiej oraz relacji między Wschodem i Zachodem, a także kwestionowaniem i przekształcaniem typowych obrazów.

Wystawa prezentowana jest w Taymour Grahne Gallery w Nowym Jorku do 7 marca 2014 roku.

Brown Eyes

Camo & Dots

Gang Of Marrakesh

Kesh Angels

Khadija

Kick Start

M.

Nikee Rider

Nisrin

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Hasana Hajjaja i pochodzą z Taymour Grahne Gallery, NY

design & theme: www.bazingadesigns.com