Jedna osoba: dwie płcie

W swojej serii fotografii „Alone Time” kanadyjski artysta JJ Levine odtworzył typowe domowe środowisko, w którym sportretował tę samą osobą odgrywającą role kobiece i męskie. Jak sam twierdzi „[rezultat] kwestionuje normatywny pogląd, że przedstawienie płci [kulturowej] jest stabilne i ciągłe. Przeciwnie, wyrażenie płci może być raczej płynne i złożone”.

From Alone Time, 2007

30-letni fotograf, który utożsamia się jako osoba queer, swoim projektem próbował rzucić inną perspektywę na życie domowe, wolne od uprzedzeń. Na pierwszy rzut oka jego zdjęcia zdają się obrazować typowe sytuacje z dnia codziennego, w którym występują kobiety i mężczyźni – oboje osadzeni w swoich stereotypowych rolach. Po bliższym spojrzeniu okazuje się jednak, że na zdjęciu do czynienia mamy tylko z jednym modelem lub modelką, którzy wcielają się w dwie tak odmienne od siebie role. 

W przygotowaniu swoich fotografii już po ich zrobieniu, Levine nie zmieniał cyfrowo żadnych cech związanych z płcią. „Zdjęcia są udane, ponieważ są wizualnie przekonujące bez manipulacji znacznikami płci innymi środkami niż makijaż, ubranie czy poza” – mówi autor.

Seria „Alone Time” jest motywowana politycznie – podejmuje się próby pokazania, że gender jest zmienny. Oprócz tego, artysta uważa też ten projekt za bardzo osobisty – „Jestem trans, więc myślę o takich rzeczach przez cały czas w moim codziennym życiu. W większości przypadków przychodzi mi na myśl scenerie oparte na wydarzeniach z mojego życia, które rezonuję lub na banałach, które mogłyby stworzyć interesujący obraz lub scenerię, do których odnieść mogłaby się szersza publiczność”.

From Alone Time, 2007

From Alone Time, 2007

From Alone Time, 2007

From Alone Time, 2007

6.jpg.CROP.original-original

From Alone Time, 2013

 

design & theme: www.bazingadesigns.com