Codziennik Feministyczny: 4 tys. za donoszenie ciąży z wadami płodu, czyli rządowy program wsparcia kobiet

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych za urodzenie dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu – to jedna z propozycji rządowego projektu ustawy „Za życiem”. Flagowy projekt PiS-u z zakresu polityki społecznej zgodnie z zapowiedziami premier Szydło ma być wstępem do wprowadzenia ustawy zakazującej aborcji m.in. ze względu na wady płodu. Co jeszcze oferuje kobietom i ich rodzinom rząd? 10 dni w hospicjum perinatalnym, specjalistyczną opiekę dla dziecka do momentu ukończenia 18. roku życia oraz wsparcie psychologiczne dla całej rodziny. W skład komisji przygotowującej projekt ustawy weszła jedna kobieta.

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-19-36-55

Państwo pomaga, państwo wspiera? Projekt ustawy z pewnością odpowiada na potrzeby posła Kaczyńskiego, który w wywiadzie udzielonym niedawno PAP, jasno deklarował, że jego partia będzie dążyć do tego, by nawet ciąże z wadami letalnymi kończyły się porodem. Czym jednak jest realna pomoc, którą oferował? Czym jest kompleksowe wsparcie, które zapowiadała premier Szydło? Najwyraźniej wyobraźnia komisji pracującej nad projektem ustawy pozwoliła stworzyć prawdziwie społeczny pomysł – jednorazową zapomogę za urodzenie żywego dziecka. I w tym miejscu warto zaznaczyć, że heroizm kobiet, które zdecydują się na donoszenie ciąży obarczonej wadą letalną, będzie gratyfikowany tylko wtedy, gdy dziecko urodzi się żywe oraz gdy zostaną spełnione wszystkie wymogi zapisane w ustawie, m.in. poświadczenie pozostawania pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

Zgodnie z zapowiedzią projekt ustawy ma wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Jak czytamy w uzasadnieniu: „potrzeba wprowadzenia projektowanych rozwiązań wynika z konieczności zapewnienia przez państwo rodzinom w Polsce poczucia bezpieczeństwa, w szczególności, gdy może wystąpić sytuacja nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka”. My niezmiennie stoimy na stanowisku, że bezpieczeństwo mogą zapewnić: dostęp do legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji oraz polityka społeczna wyrównująca możliwość świadomego podejmowania decyzji.

Zespół CF

design & theme: www.bazingadesigns.com