Zakrwawione księżniczki Disney’a przypominają, że każdy może doświadczyć przemocy

Kiedy przestał traktować cię jak księżniczkę?”

Tak brzmi motto kolejnej kampanii artysty/artystki* Saint Hoax tym razem dotyczącej przemocy domowej i zatytuowanej Happy Never After„. Podobnie jak w jego/jej pierwszej serii posterów Princest Diaries„, w której porusza problem wykorzystywania seksualnego przez członków rodziny, celem Happy Never After” jest zachęcenie ofiar do zgłaszania przypadków przemocy.

o-DISNEY-PRINCESS-1-570

Księżniczki Disney’a postrzegane są jako kobiecy ideał”, napisał/a Hoax w mailu do HuffPost. Należą do bajkowego świata, gdzie szczęśliwe zakończenia muszą się wydarzyć. Co jednak dzieje się po szczęśliwym zakończeniu?”.

Postery mają być niepokojące. Pokazują nasze ulubione księżniczki posiniaczone i zakrwawione, obrazy są szczególnie wstrząsające, ponieważ wiążą ponury temat przemocy domowej z postaciami, które odegrały dużą rolę w dzieciństwie wielu kobiet.

Hoax tłumaczy HuffPost: Przedstawiając disneyowskie królewny jako ofiary przemocy domowej wysuwam wniosek, że żadna dziewczyna/kobieta nie jest wystarczająco bezpieczna, by uniknąć psychicznego/fizycznego/seksualnego wykorzystywania”.

Księżniczki Disney’a postrzegane są jako typowy przykład kobiecej perfekcyjności, a mimo to przemoc domowa może spotkać każdą (lub każdego) w każdym momencie.

Jako artysta/ka z Bliskiego Wschodu zawsze mam ochotę zabierać głos w sprawach nierówności i niesprawiedliwości, które zdarzają się w moim regionie” mówi Hoax zapytany/a o inspirację.

Zakłopotanie i uczucie przykrości, jakie można odczuć przy oglądaniu prac z obu projektów to dokładnie ten efekt, który zaplanował/a artysta/ka. Hoax w prosty sposób opisuje cel przedsięwzięć: Ofiary przemocy nie są same i nigdy nie jest za późno by się przeciwstawić”

Alanna Vagianos
Tłumaczenie: Tomasz Fiedorek

Saint Hoax jest anonimową lub anonimowym artyst(k)ą i do tej pory nie ujawnił/a swojej tożsamości. 

o-DISNEY-PRINCESS-2-570

o-DISNEY-PRINCESS-3-570

o-DISNEY-PRINCESS-4-570

design & theme: www.bazingadesigns.com