Videorelacja: All Girls Rap Fest
Spodnie jako symbol podziału sceny? Baggy czy niekoniecznie? Kobiecy rap to zakazany owoc, którego chcesz spróbować, czy zgniłe jabłko, które fermentuje w kulturze hiphopu, drażniąc nosy maczochlopaczków? I co Kowalscy wiedzą o Wiedzy, czego nie wiesz Ty?
W okresie, kiedy walka o zagrożony mit maczoizmu przenosi się aż do przedszkoli, i gdy z każdego chłopca stara się zrobić groźnego mężczyznę, nieprzewidywalne dziewczynki stają się groźnymi przeciwniczkami, gotowymi odebrać mu jedyne co stanowić może o jego pozycji i sile w politycznej konstrukcji zwanej społeczeństwem – jego spodnie. Wraz z nimi także wszelką symbolikę siły i segregacji jaką ten, na pierwszy rzut oka niewinny element garderoby, gromadzi w swych kieszeniach i nogawkach już od dziesiątek stuleci. W świetle takiej sytuacji pozornie przestarzałe stwierdzenie „baggy jeansy kontra leginsy” staje się nadzwyczaj aktualne, nabierając nowego zabarwienia. Jeśli przez pryzmat obecnej batalii o, czy też przeciwko gender spojrzeć na kulturę hip-hopu, wyrasta wiele ciekawych wniosków.
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w rapgrze role płci i pozycji społecznej są rozrysowane tak dokładnie? Kultura społecznego buntu, jaką pierwotnie był hip-hop, bardzo szybko stała się kolejną maszyną indoktrynacji dla zbyt zbuntowanych by konsumować pop-papkę bez zapitki. Z drugiej strony być może niedługo okaże się, iż rap zostanie okrzyknięty tematem tabu dla wszystkich innych niż konserwatywni dominatorzy, rymujący tylko po to, by nie musieć zamykać ust i choć przez chwilę posłuchać innych. A wszystko to na długo przed tym, zanim świat zdążyłby dobrze zakosztować zakazanego owocu, jakim jest kobiecy rap, nieheteronormatywny rap czy zintegrowana, odzwierciedlająca różnorodność naszych ulicznych społeczności, kultura hip-hopu.
My to wiemy, być może wiecie to tak samo dobrze i wy, ale czy przeciętny Kowalski (sic! widzicie? Kowalska nigdy nie może być przeciętna, dlatego statystycznie jest taka groźna!) ma jakiekolwiek pojęcie na temat tego, że hip-hop to nie tylko rap, a rap to nie tombak na szyi, gołe damskie tyłki, kilka polskich przecinków zamiast wierszy, dożylna heroina i kradzione samochody? Szczerze ubolewamy, że ukryta i często pomijana piąta kolumna hip-hopu, jego de facto fundamentalny, piąty element, wobec którego wszystkie inne są instrumentami – Wiedza – powoli odchodzi do lamusa. Chcemy to zmienić, i jesteśmy gotowe i gotowi, aby po raz kolejny udowodnić, że wiedza to nie pojedynczy dogmat, a praktyczne studia nad pełnym spektrum świata. Dlatego też za tak kluczowe uważamy rozszerzanie rozumienia definicji kultury hip-hopowej i rapu jako elementu tej kultury, kultury, która niestety na pierwszy rzut oka wciąż pozostaje kolejnym mechanizmem utrwalania patriarchalnych wzorców. Jeśli więc bóg nie jest biały, Her Infinite Power Helping Opressed People z pewnością jest kobietą!