Riposty na seksistowskie komentarze

Czy któraś z was była kiedyś adresatką seksistowskiego żartu czy komentarza i potem przez wiele godzin pluła sobie w brodę, że się solidnie nie odgryzła? The Guardian zgromadził listę przykładów celnych ripost, opublikowanych na Twitterze projektu The Everyday Sexism Project.

Oto kilka z nich:

@EverydaySexism Kiedyś pewien facet publicznie skomentował, że mam wielkie cycki. Spojrzałam więc na nie i zaczęłam wrzeszczeć, jakbym nigdy wcześniej ich nie zauważyła.

— Rosie Balls (@RosieBalls) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Ostatnim razem, kiedy mężczyzna nazwał mnie suką za zignorowanie jego nachalnego podrywu zaczęłam na niego warczeć i szczekać dopóki nie uciekł.

— Bluestocking (@MistressLoz) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Kiedyś w pociągu jakiś gość zaczął macać mnie po pupie. Złapałam więc jego rękę, podniosłam do góry i spytałam: „Czy ktoś zgubił rękę? Znalazłam ją na swoim tyłku.”

— Manners Punk (@punk_manners) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Kiedyś jakiś facet obnażył się przede mną w autobusie. W reakcji na to prychnęłam z pogardą i oznajmiłam mu, że widziałam więcej mięsa na fartuchu u rzeźnika. Facet się speszył i zaraz wysiadł.

— Rachel Mistletone (@Rachel_Malone) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Znajoma mi osoba słyszała, jak pewien mężczyzna krzyczy do przechodzącej dziewczyny „A może usiądziesz mi na twarzy?”, na co ona odkrzyknęła: „A co, twój nos jest większy niż twój penis?”

— Vicky C. (@_Vickycee) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Na moją prośbę o zdjęcie torby z siedzenia w pociągu usłyszałam: „A może złapiesz mojego kutasa? Moja odpowiedź: „Przykro mi, ale nie zabrałam ze sobą pensety”.

— Rebecca J.F. (@DemonicDragon) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Udało mi się w połowie przerwać seksistowski komentarz dobiegający z samochodu pełnego mężczyzn szybkim wepchnięciem sobie do ust pączka i uśmiechnięciem się do nich z otwartą buzią.

— Cleo R (@CleoR7) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Pewien facet non stop molestował mnie o numer telefon, w końcu dałam mu więc kontakt do innego nachalnego seksisty – pomyślałam, że będą mieli ze sobą dużo wspólnego.

— Amanda (@KrezzyNL) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Za każdym razem, gdy ktoś woła za mną seksistowskie komentarze udaję, że nie słyszałam i odkrzykuję: „Słucham?”. Im dłużej muszą je powtarzać, tym bardziej idiotycznie brzmią.

— Kari Berry (@KariAnnSpriggs) 5 grudzień 2013

A oto przykłady tego jak mężczyźni mogą reagować na seksizm:

Okazuje się, że najlepszą ripostą na pytanie „Zwracasz bardziej uwagę na cycki czy nogi?” jest „Sorry, ale nie jestem seksistą”

— EverydaySexism (@EverydaySexism) 5 grudzień 2013

@EverydaySexism Gdy jacyś kolesie zaczęli gwizdać na moje koleżanki udałem, że myślę, że to na mnie i podbiegłem do ich samochodu z uśmiechem pełnym nadziei. Speszeni – szybko odjechali.

— Tauriq Moosa (@tauriqmoosa) 5 grudzień 2013

 

Opracowanie: Justyna Kowalska

design & theme: www.bazingadesigns.com