Nie wiesz, czym jest wyrażenie zgody na seks? Wyjaśni Ci to prosta animacja o parzeniu herbaty

Tłumaczenie: Magda Kondas
Korekta: Angelika Kudenko

Co ma wspólnego seks z herbatą? Wydawałoby się, że niewiele. Chyba że za pomocą krótkiego filmiku, dotyczącego kultury picia herbaty, zdołamy przekazać podstawowe zasady odczytywania zgody bądź niezgody na seks.

Portal consentiseverything.com zamieścił na swojej stronie niezwykle prostą instrukcję dla osób, którym trudno zorientować się, czym różni się seks od gwałtu. Sprawa, wydawałoby się, oczywista, może niektórym przysparzać wiele interpretacyjnych problemów. Pokazują to chociażby sytuacje znane z procesów sądowych dotyczących przemocy seksualnej. Filmik został stworzony dla Thames Valley Sexual Violence Prevention Group (działającej na rzecz zapobiegania przemocy grupy policyjnej Thames Valley).

To, co wydaje się części społeczeństwa trudne do zrozumienia, sprowadza się do jednej z najprostszych kategorii określających relacje międzyludzkie – kategorii zgody. Autorki_rzy kampanii przekonują, że nie potrzeba specjalnych umiejętności interpretacyjnych i dodatkowych godzin szkoleń, żeby poprawnie odczytać, czy ktoś się na seks zgadza, czy nie. Właściwa ocena sytuacji jest prosta jak filiżanka herbaty, a tej przecież nie proponuje się osobom, które są nieprzytomne albo zwyczajnie jej nie chcą (niezależnie od tego, czy nie chciały jej od początku, czy rozmyśliły się w momencie, w którym herbata stała już na stole).

Seks bez wyraźnej zgody obu stron jest gwałtem – przypominają autorzy_ki kampanii i do filmu dołączają kilka – tym razem już niewyrażonych herbacianą metaforą – wskazówek:

Wymuszona zgoda nie jest zgodą.

Warto zwrócić uwagę na język werbalny i niewerbalny.

Osoba pijana albo znajdująca się pod wpływem narkotyków nie jest w stanie świadomie podejmować decyzji – jej_go zgoda nie jest zgodą.

Osoby pozbawione przytomności i śpiące nie mogą wyrazić zgody na seks.

Osoby, które mają kłopot ze zrozumieniem konsekwencji swoich decyzji, spowodowany poważnymi problemami zdrowotnymi, niepełnosprawnością umysłową, uszkodzeniem głowy – nie mogą wyrazić świadomej zgody na seks.

Twój_a partner_ka ma prawo w każdej chwili wycofać się i nie pragnąć seksu.

Cisza albo brak odpowiedzi ze strony osoby, której zaproponowałaś_eś seks, nie musi oznaczać zgody.

Tylko jasno wyrażona chęć współżycia przez osobę zdolną do podejmowania decyzji jest równoznaczna ze zgodą.

design & theme: www.bazingadesigns.com