Kacpura: Aborcja ratuje życie

Krystyna Kacpura
Dyrektorka wykonawcza, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Kobiety na całym świecie od wieków dokonują aborcji. Nie zawsze bezpiecznej, często poważnie narażając swoje zdrowie. Mimo zagrożeń podejmowały i nadal podejmują decyzję o przerwaniu niechcianej ciąży – jako jedynie słuszną, bo ratującą ich życie.

slider2Ilustracja Patricija Bliuj-Stodulska

Nie mamy prawa ich osądzać, gdyż to one najlepiej wiedzą, w jaki sposób aborcja uratowała im życie. I nie zawsze chodzi o przeżycie w sensie fizycznym, lecz o życie rozumiane jako całokształt doświadczeń rodzinnych, zawodowych, społecznych i psychicznych.

Obowiązująca w Polsce ustawa antyaborcyjna okazała się bardziej restrykcyjna w praktyce niż w zapisie. Uzyskanie dostępu do legalnej aborcji z przyczyn zawartych w przepisach jest niezwykle trudne, w wielu przypadkach nawet nieosiągalne. 

W swojej codziennej pracy, także podczas rozmów z kobietami dzwoniącymi na Telefon Zaufania, dowiadujemy się o licznych barierach, jakie napotykają Polki uprawnione do skorzystania z legalnego zabiegu aborcji. Atmosfera, jaką wokół przerywania ciąży wytworzyły_li przeciwniczki_cy prawa kobiet do bezpiecznej i legalnej aborcji, konformizm środowiska lekarskiego i posługiwanie się klauzulą sumienia oraz powszechnie słaba znajomość obowiązujących przepisów prawnych powodują, że kobiety w Polsce są zastraszone i boją się stygmatyzacji z powodu przerwania ciąży.

Aborcja przestała być po prostu zabiegiem medycznym. Stała się sprawą polityczną i kartą przetargową, wykorzystywaną przez Kościół i podporządkowane mu partie polityczne.

Gdzie w tej atmosferze wrogości i bezwzględnej polityki znajduje się polska kobieta? Czy może liczyć na jakiekolwiek wsparcie prawne, psychologiczne czy choćby medyczne? Instytucje rządowe i środowisko lekarzy odmawiają współpracy, ponieważ ich główną troską jest „zmniejszanie liczby legalnych aborcji”.

Na szczęście Polki mogą wciąż liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych oraz nieformalnych grup wsparcia dla kobiet. Federacja od lat pomaga kobietom, udzielając pomocy prawnej, medycznej i psychologicznej. Czasem jednak chodzi o zwykłą rozmowę, o to, by ktoś nas wysłuchał_a i zrozumiał_a. Dlatego tak ważne są kobiece grupy wsparcia, działające w sieci. Dla samotnej, przestraszonej kobiety stanowią one nierzadko pierwszy sygnał, że nie jest sama.

Wsparcie osobistej decyzji kobiety w sprawie aborcji ma szczególne znaczenie, ponieważ wiąże się z pytaniem, kto może i powinien decydować o jej rozrodczości i autonomii. Kiedy zatem mówimy o wyborze przerwania ciąży, odnosimy się do sfery prywatnej każdej z nas. Walka o prawo kobiet do podejmowania decyzji w sprawie własnej rozrodczości jest  równoznaczna z zaufaniem i szacunkiem wobec wszystkich kobiet. Bo chcemy, by mogły one swobodnie i samodzielnie podejmować właściwe dla siebie decyzje. Jedynie kobieta powinna mieć prawo do stanowienia o swoim ciele. W tym tkwi istota prawa wyboru.

nowelogo

Tekst znajduje się w tegorocznej Gazecie Manifowej.

design & theme: www.bazingadesigns.com