Trump odcina dofinansowanie Planned Parenthood i wszystkich innych organizacji działających na rzecz praw reprodukcyjnych w USA

Donald Trump podpisał ustawę, która odcina federalne dotacje dla Planned Parenthood i wszystkich innych organizacji działających na rzecz praw reprodukcyjnych w Stanach Zjednoczonych.

plannedparenthood

Planned Parenthood jest jedną z największych amerykańskich organizacji non-profit, działa na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Organizacja propaguje świadome rodzicielstwo i edukację seksualną. PP prowadzi sieć placówek zapewniających dostęp do zabiegów związanych z aborcją, antykoncepcją i diagnostyką infekcji przenoszonych drogą płciową.

Stajemy naprzeciw jednego z najpoważniejszych politycznych ataków na prawa kobiet i ich zdrowie – napisał w oświadczeniu Dawn Laguens, wiceprezes Planned Parenthood.

Kliniki PP zajmują się głównie świadczeniem usług aborcyjnych. Odcięcie od dofinansowania sprawi, że osoby wykluczone ekonomicznie (głównie czarne i latynoskie) będą miały jeszcze bardziej utrudniony dostęp do aborcji.

„Pomimo powtarzanych obietnic o ochronie i zaangażowaniu w zdrowie kobiet, Trump po raz kolejny udowodnił, że jego słowa niewiele znaczą” – mówi Heidi Williamson, analityczka w Programie Prawo i Zdrowie Kobiet. „Polityka Trumpa będzie miała katastrofalne skutki dla milionów kobiet i ich rodzin, a przede wszystkim dla społeczności, które już dziś są wykluczone czy dyskryminowane”.

Trump nieraz dał wyraz pokrętnej logice, w której zapewniał, że wspiera działania Planned Parenthood, ale tylko te, które nie dotyczą aborcji. Tym samym próbował wyjąć część praw reprodukcyjnych z obszaru zdrowia. W tej kwestii nie ma pół środków. Nie ma mowy o utrzymaniu finansowania za rezygnację z dostępu do aborcji.

design & theme: www.bazingadesigns.com