Studencki Komitet Antyfaszystowski UG ws. pobicia: Nie można być antyfaszystą, wspierając jednocześnie kulturę gwałtu

Studencki Komitet Antyfaszystowski – UG


Wczoraj miało miejsce pobicie osoby, która była związana ze Studenckim Komitetem Antyfaszystowskim UW – Wojciecha Łobodzińskiego. Jego działalność w SKA została zakończona po wyjściu na światło dzienne informacji, że Wojciech niejednokrotnie stosował przemoc seksualną wobec innych osób pracujących w komitecie.Wojciech został pobity przez człowieka powiązanego z neonazistowską grupą Szturmowców, którzy wsławili się organizacją nieudanego marszu pierwszomajowego pod symbolami SS, krzyży celtyckich oraz aktywnym wspieraniem ukraińskich nacjonalistów. Jako SKA UG nie uważamy Wojciecha Łobodzińskiego za jednego z nas. Nie można być antyfaszystą, wspierając jednocześnie patriarchalną kulturę gwałtu, nie można walczyć z uciskiem, samemu uciskając osoby mniej uprzywilejowane. Wojciech swoimi czynami sam wykluczył się ze środowiska i mając na uwadze dobro jego ofiar, nie zamierzamy traktować go w jakikolwiek sposób ulgowo tylko dlatego, że sam uważa się za jednego z nas.

W związku z tym chcemy poinformować, że nie popieramy i nie będziemy uczestniczyć w żadnych akcjach solidarnościowych z samą osobą pobitego. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że pobicie Wojciecha nie było żadną próbą obrony kobiet, a jedynie rozładowania agresji przez neonazistów za zablokowanie ich marszu, a sam pobity, jako osoba, o której ostatnio zrobiło się głośno i wiadomym było, że utracił ogromną część wsparcia od różnych środowisk antyfaszystowskich, był zwyczajnie łatwym celem i miał posłużyć jako demonstracja rzekomej siły nacjonalistów. Wojciech Łobodziński został pobity za „lewactwo”. Tym razem trafiło na człowieka, który swoimi czynami wyrządził ogrom krzywd wielu osobom, jednak w oczach odpowiedzialnych za atak, nie jest on inny od nas czy dowolnej innej  osoby o poglądach lewicowych. Pobicie miało charakter czysto ideologiczny i w takich kategoriach będziemy je postrzegać.

Podsumowując, jako Studencki Komitet Antyfaszystowski Uniwersytetu Gdańskiego odcinamy się całkowicie od osoby Wojciecha Łobodzińskiego i jego obrońców i uznajemy, że jego czyny nie pozwalają nam na uczestnictwo w żadnych akcjach mających na celu wspieranie jego samego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że mogło to dotknąć każdą_ego z nas, nie ze względu na wspólną sprawę, bo wspólnej sprawy z osobą przemocową nie widzimy, ale ze względu na charakter ataku, w związku z czym za najzwyczajniej szkodliwe uważamy wszelkie głosy popierające ten akt agresji. Stop przemocy, zarówno tej ze strony nacjonalistów, jak i przemocy seksualnej.

design & theme: www.bazingadesigns.com