Seksualizacja – nie zmieniaj się na siłę! Nowa kampania grupy Ponton

Kilka dni temu ruszyła nowa kampania Pontonu – grupy edukatorek i edukatorów seksualnych na temat seksualizacji przygotowana z zaprzyjaźnioną Agencją Cyber kids on real.

giphy

Na stronie czytamy:

Seksualizacja jest wtedy, gdy bycie „sexy” liczy się bardziej niż to jaka/jaki jesteś, jakie masz potrzeby i osiągnięcia. To szkodliwe zjawisko, ponieważ traktuje Ciebie jak „coś”, a nie „Kogoś”. Ludzie oczekują od Ciebie różnych rzeczy, niektóre z tych wymagań mogą dotyczyć tego, jak wyglądasz. Możesz próbować sprostać tym często wygórowanym warunkom. Ciągle się kontrolować, być wciąż na diecie, nieustannie ćwiczyć, a nawet naginać prawdę o sobie przerabiając swoje zdjęcia za pomocą photoshopa i aplikacji. Wszystko po to, by inni Cię zauważyli i powiedzieli coś miłego. Tylko, czy chcesz, aby tak wiele zależało od Twojego wyglądu? Czy chcesz, aby opinie na temat Twojego ciała były tak ważne w Twoim życiu? Czy chcesz na nich budować poczucie swojej wartości?

tumblr_oghsrswby51vkd64io1_500

Kampania porusza kwestie związanie z oczekiwaniami i wyobrażeniami, które na podstawie stereotypów budują nasze doświadczenia seksualne, wpływają na odbiór cielesności czy postrzeganie siebie i innych poprzez normy narzucone na płeć. Gdzie możemy je odnaleźć? W niemalże każdym aspekcie naszej codzienności – przekazach medialnych, mainstreamowej pornografii, reklamach, edukacji [sic!] i oczekiwaniach innych osób.

tumblr_ogjhsowva11vkd64io1_500

tumblr_ognd6pecz41vkd64io1_500

Więcej: Ponton

design & theme: www.bazingadesigns.com