Seksistowskie komentarze pod adresem Claudii Neumann, komentatorki Euro 2016

Marta Hałuszczak
Korekta: Monika Mioduszewska-Olszewska

W Niemczech padł ostatni bastion męskiej dominacji – transmisję Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn powierzono dziennikarce publicznej stacji ZDF, Claudii Neumann. Wydawać by się mogło, že w kraju rządzonym przez kanclerkę, gdzie nikogo już nie dziwi mechaniczka, ślusarka czy hydrauliczka, burzy w szklance wody nie powinna wywołać komentatorka. A jednak wywołała.

the-ball-488717_960_720

Walka o ostatnie przyczółki władzy bywa desperacka, zawzięta i zażarta, więc i w tym przypadku podjęto działania z użyciem najostrzejszych narzędzi: twittera i facebooka. Obie platformy zostały zbombardowane nalotem dywanowym nienawistnych i seksistowskich komentarzy pod adresem dziennikarki. Krytyka nie dotyczyła rzetelności, rzemiosła czy błędów, lecz płci prowadzącej transmisję. Z wpisów na fanpage’u ZDF wynika, że Claudia Neumann to wojująca lesbijka i dziwka, która tęskni za penisem. Grożono jej gwałtem i odsyłano do garów.

Tutejsze media biją na alarm, bo Niemcy kładą duży nacisk na równość płci i na walkę z wszelką dyskryminacją, która, jak mogłoby się wydawać, jest już wygrana. Tymczasem setki użytkowników mediów społecznościowych obraca tę walkę wniwecz, publikując prymitywne, seksistowskie, pozbawione sensu, dyskryminujące komentarze.

design & theme: www.bazingadesigns.com