Badanie: Muzułmanki są bardziej narażone na ataki na tle islamofobicznym niż muzułmanie

Badania wykazują, że ataki na tle islamofobicznym częściej koncentrują się na kobietach noszących nikab lub inny rodzaj ubioru związany z islamem.

Woman-wearing-niqab-009Dane gorącej linii przyjmującej zgłoszenia przestępstw i incydentów na tle islamofobicznym pokazują, że w 58% wszystkich potwierdzonych incydentów pokrzywdzone były kobiety, a w 80% z tych przypadków kobieta nosiła hidżab, nikab lub inny rodzaj ubioru związanego z islamem. 

Badanie wykazało, że muzułmanki są bardziej narażone na ataki na tle islamofobicznym niż muzułmanie, zwłaszcza jeśli noszą nikab lub inny rodzaj ubioru związanego ze swoją religią.

W środę w brytyjskiej Izbie Gmin zostanie przedstawiony raport – „Maybe We Are Hated” (Może nas nienawidzą) – na temat wpływu ataków na tle islamofobicznym, napisany przez doktora Chrisa Allena, wykładowcę polityki społecznej na Uniwersytecie w Birmingham. W zamierzeniu raport nie skupia się jedynie na statystykach, a po raz pierwszy oddaje głos kobietom, które padły ofiarom islamofobicznych ataków.

Jedna z kobiet opisanych w raporcie, Rachel, lat 28, została potrącona samochodem przez mężczyznę, którego poprosiła o przestawienie jego pojazdu, ponieważ blokował podjazd do jej domu. Zanim ją zaatakował, mężczyzna powiedział: „Odstrzelę cię, muzułmanko.”

Inna kobieta znalazła przed swoim domem cztery rozkładające się świńskie głowy. Shareefa, lat 33, opowiedziała o tym, jak była wielokrotnie nękana przez grupę młodych ludzi, którzy nazywali ją „ninja” i wrzucali fajerwerki do jej skrzynki na listy.

– Bałam się sama wyjść na ulicę lub do miasta – powiedziała Allenowi – Cały czas myślałam o tym, że muszę zapisać się na jakieś zajęcia z samoobrony, żebym umiała bronić siebie i swoich dzieci. Zaczyna ci się wydawać, że wszystko jest antymuzułmańskie, a to może być nieprawda. Na przykład ktoś może się na ciebie krzywo spojrzeć, ale to nic nie oznacza.

Allen rozmawiał z 20 kobietami w wieku od 15 do 52 lat o ich doświadczeniach. Jedną z nich w klubie fitness nazwano „panią Osamą bin Laden” i kazano jej „wracać do Afganistanu”. Inna wracała do domu po odprowadzeniu dzieci do szkoły, gdy kobieta z wózkiem dziecięcym napluła jej w twarz i zapytała: „Dlaczego jesteś taka brzydka? Dlaczego zakrywasz twarz?”

Fiyaz Mughal z organizacji Faith Matters, która zleciła raport, powiedział: – Po raz pierwszy zwrócono uwagę na to, co muzułmanki mają do powiedzenia w sprawie antymuzułmańskich uprzedzeń. Ludzie ciągle pytają: „Jakie są liczby?” To zrozumiałe, ale ważne jest też, aby zdać sobie sprawę z rzeczywistego wpływu tego zjawiska na ludzi.

Dane „Tell Mama”, gorącej linii przyjmującej zgłoszenia przestępstw i incydentów na tle islamofobicznym pokazują, że – pomijając nękanie i groźby w Internecie – w 58% wszystkich potwierdzonych incydentów od kwietnia 2012 do kwietnia 2013, pokrzywdzone były kobiety, a w 80% z tych przypadków kobieta nosiła hidżab, nikab lub inny rodzaj ubioru związany z islamem.

Według słów Allena, niektóre kobiety powiedziały, że te doświadczenia skłoniły je do zakwestionowania swojej brytyjskości, a mąż jednej z nich chciał nawet wyjechać z kraju. Jak twierdzi Allen, bagatelizowanie islamofobii stwarza poważne ryzyko uwierzytelnienia teorii „zderzenia cywilizacji” promowanej przez islamistów i skrajną prawicę.

– Zasila to retorykę islamistów, którzy mówią: nieważne jak bardzo będziesz się starać, nigdy nie będziesz tu przynależeć, bo oni cię nienawidzą – powiedział. – Muzułmanie nie będą się zajmować tymi kwestiami. To tylko zaognia sytuację.

Imiona pokrzywdzonych zostały zmienione.

Tłumaczenie: Ewa Wlezień

Korekta: Judyta Gulczyńska

design & theme: www.bazingadesigns.com