Gulabi Gang – Indyjskie Wojowniczki

Niesamowite, odważne, bezkompromisowe – Indyjskie kobiety połączyły siły i zwalczają przemoc domową, gwałty, patriarchat, korupcję. 

Gulabi-Gang-protest-photo-by-Torstein-Grude

W Indiach postanowiono sfilmować niezwykłą herstorię. Chodzi o bardzo poruszający portret kobiet, które wzięły sprawy w swoje ręce i zdecydowały nie pozostawać bierne wobec tego, w jaki sposób traktuje się kobiety w Indiach. To ważny moment dla ruchu feministycznego, bowiem rozpowszechnienie działalności Gulabi Gang, może zainspirować wiele/u innych, ale przede wszystkim pokazać niezgodę na to, co się dzieje. 

Gulabi Gang znane są także jako Różowy Gang. Ich działalność zainspirowała twórców filmowych do tego stopnia, że właśnie powstają o nich dwa filmy: dokumentalny oraz pełnometrażowy.

„Tak, walczymy z gwałcicielami kijami. Jeśli znajdujemy winnego, staramy się, by już nigdy nie ośmielił się skrzywdzić jakiejkolwiek kobiety, czy dziewczynki” – powiedziała Sampat Devi Pal – założycielka i liderka grupy. Moc i siła jaką ma w sobie narzędzie obronne, którym w jej przypadku jest kij, odkryła w latach 80’ kiedy użyła go przeciwko swojemu sąsiadowi, który znieważył swoją żonę. Działalność Devi Pal rozciąga się od walki z przemocą domową, zapobieganiu małżeństwom z nieletnimi, pomocy parom, które pragną związać się ze sobą, dlatego że się kochają (wbrew tradycji aranżowanych związków), po zapewnienie podstawowych świadczeń najbiedniejszym. Jednym z wielu elementów, które wpisują się misję oraz działania Różowego Gangu są te, które skupiają się na walce z licznymi nadużyciami oraz korupcją. To właśnie one odbiły się szerokim echem w wielu regionach Indii. Szczególnie tych, które zalewają niekończące się raporty donoszące o przemocy seksualnej, zbiorowych gwałtach. 

„Kiedy kobieta chce zostać członkinią Gulabi Gang to dlatego, że doznała krzywdy i nie widzi żadnego innego wyjścia” – powiedziała Suman Singh – zastępczyni dowódcy z okręgu Mahoba. Twierdzi ona, że dzięki działalności i odwadze Różowego Gangu kobiety powinny zrozumieć, że mogą postawić się mężczyznom, nawet jeżeli zapłata zostanie wymierzona za pomocą kija. 

Tłumaczenie: Agnieszka Szczepanek

design & theme: www.bazingadesigns.com