Dziś mija 75. rocznica śmierci Olgi Boznańskiej

Dziś mija siedemdziesiąta piąta rocznica śmierci Olgi Boznańskiej (1865-1940), wybitnej polskiej malarki.

Kształciła się pod okiem matki, Eugenii Mondan, na Wyższych Kursach dla Kobiet, w Wiedniu oraz w Monachium. Ponieważ w tamtych czasach kobiety były wykluczone ze studiów na Akademii Sztuk Pięknych, musiała kształcić się prywatnie. Na stałe zamieszkała w Paryżu.

Jej twórczość przypada na okres Młodej Polski. W swoich pracach inspirowała się impresjonizmem i realizmem spod znaku, m.in. Edouarda Maneta czy Jamesa McNeill Whistlera, jednakże jej prace nie powinny być kojarzone z impresjonizmem. Obrazy Boznańskiej wyróżniają się eterycznością i intymnością. Głównym polem jej zainteresowań pozostawał portret, dzięki któremu artystka próbowała wniknąć w psychikę postaci. Na jej pracach często widzimy jej własną pracownię, w przeciwieństwie do impresjonistów bardzo rzadko malowała pejzaże.

Do największych osiągnięć Boznańskiej należą „W oranżerii”, „Autoportret”, „Bretonka”, „Portret panny Dygat”, „Portret malarza Pawła Nauena” oraz „Dziewczynka z chryzantemami”. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana.

Olga_Boznańska_1896_Portret_dziewczynkiPortret dziewczynki

Olga_Boznańska_Autoportret_3Autoportret

Olga_Boznańska_1893_Paul_NeuenPortret Pawła Nauena

Olga_Boznańska_1902_MacierzynstwoMacierzyństwo

Olga_Boznańska_1897_ZamyslonaZamyślona

design & theme: www.bazingadesigns.com