Björk oskarża Larsa von Triera o molestowanie: „Reżyser może dotykać i napastować aktorki kiedy chce, a środowisko filmowe na to pozwala”

Matylda Jonas-Kowalik
Korekta: Iga Dzieciuchowicz

Islandzka wokalistka Björk publicznie opowiedziała wczoraj o tym, że tak jak wiele kobiet związanych z show-biznesem, była molestowana na planie filmu w którym grała główną rolę. Björk Guðmundsdóttir jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych i charyzmatycznych wokalistek.

„Kobiety, które mówią głośno o tym, że były molestowane, zainspirowały mnie do podzielenia się moimi doświadczeniami z duńskim reżyserem. (…) Zorientowałam się, że to, iż reżyser może dotykać i napastować aktorki kiedy chce, a środowisko filmowe na to pozwala, jest normą” – napisała Björk. 

– „Gdy go odrzucałam, obrażał się i karał mnie, stwarzając przed wszystkimi na planie iluzję, że to ja jestem osobą, z którą ciężko się pracuje”.

Chociaż Björk nie wskazała jednoznacznie, o kogo chodzi, wystąpiła tylko w jednym filmie nakręconym rzez duńskiego reżysera: „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Tiera. „Tańcząc w ciemnościach” odniosło wielki sukces, głównie za sprawą świetnej roli islandzkiej wokalistki i jej niezwykłej muzyki. W 2000 roku Von Tier otrzymał za niego Złotą Palmę w Cannes, a Björk nagrodę za najlepszą rolę żeńską.

Duński reżyser najpierw odmówił komentarza w sprawie oskarżeń o molestowanie, później jednak w rozmowie z gazetą „Jyllands-Posten” powiedział : „Tak nie było, chociaż prawdą jest, że nie dogadywaliśmy się na planie”.

Wyznanie wokalistki jest jednym z fali głosów, które są odpowiedzią na ujawnienie skali problemu molestowania seksualnego w show-biznesie. Zaczęło się od Harvey’a Weinsteina, znanego amerykańskiego producenta filmowego, który jest oskarżony o molestowanie dziesiątek kobiet, w tym Gwyneth Paltrow, Angeliny Jolie czy Cary Delevingne.

Post Björk wpisuje się także w akcję #MeToo (pol. #jateż), która ma za zadanie pokazać skalę molestowania i przemocy seksualnej. Tysiące osób dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Hasztag, który szybko został podchwycony przez dziesiątki tysięcy osób, został zapoczątkowany przez wpis aktorki Alyssy Milano, która w niedzielę napisała  na Twitterze:

Ja też. Jeśli wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane seksualnie, napisałyby „Ja też” w statusie, być może pokazalibyśmy ludziom, jaką skalę ma to zjawisko (więc kopiuj i wklej jeśli to też twoje doświadczenie)”.

(org. Me too. If all the women who have been sexually harassed or assaulted wrote »Me too« as a status, we might give people a sense of the magnitude of the problem (copy and paste, if it’s your experience too)!)

„Mam za sobą nieprzyjemne doświadczenia z młodości związane z Harveyem Weinsteinem. Z ich powodu postanowiłam, że już nigdy więcej nie będę z nim współpracować i ostrzegałam też innych przed pracą z nim” – napisała o doświadczeniach z Weinsteinem Jolie w e-mailu do redakcji „The New York Times”. Do oskarżeń odniosła się także Meryl Streep : „Informacja o molestowaniu seksualnym przez Harveya Weinsteina, która do nas dotarła, jest skandaliczna, a jego zachowanie nie do przyjęcia” – napisała w oficjalnym oświadczeniu wysłanym do redakcji „The Huffington Post”.

Zarząd Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej składający się z 54 osób, zebrał się w sobotę i przytłaczającą większością głosów zdecydował o usunięciu Harveya Weinsteina z liczącej ponad 8 tys. nazwisk listy jej członków.

design & theme: www.bazingadesigns.com