28 przełomowych momentów feministycznych w 2013 roku

Rok 2013 to kawał czasu dla feminizmu. Ponieważ często skupiamy się na tym jak dużo jeszcze przed nami, chciałam dać nam powód do świętowania tego, jak dużo już za nami. Oto kilka wygranych 2013 i momentów wartych wspomnienia.

1. Jennifer Lawrance zainspirowała kobiety do pokochania własnego ciała.

Po tym jak jeden z przełożonych zagroził jej zwolnieniem jeśli nie schudnie, Jennifer Lawrence  była dość wkurzona. W Harper’s Bazaar UK powiedziała, że „jeżeli ktokolwiek nawet spróbuje wypowiedzieć przy mnie słowo dieta, mówię mu, że może spieprzać”. To zainspirowało młode kobiety w całym kraju do przyjęcia takiej samej postawy.
Skoro J Law może to zrobić, to my też.

2.Robin Thicke został potraktowany przez feministki w sposób, na jaki zasłużył.

Na temat Roberta Thicke mówiono już wiele, zazwyczaj niezbyt dobrze. Po tym jak wyprodukował jeden z najbardziej obraźliwych klipów wszech czasów, stał się łatwym celem dla środowiska feministycznego. Piosenka wznieciła ważną dyskusję wokół kultury gwałtu i zgody na niego, ale na tym się nie skończyło. Popularność piosenki wywołała lawinę memów, imitacji i zabawnych feministycznych parodii. Mówi się zresztą, że naśladownictwo to największe pochlebstwo? To zdecydowanie jest nasza ulubiona wersja.

3. Dzięki Amy Poehler i Tinie Fey posikałyśmy się ze śmiechu.

2_gif

Po tym, jak Seth McFarlane zrujnował rozdanie Oscarów i spowodował, że kobiety z całego kraju sprawdzały kalendarze, żeby upewnić się, czy aby na pewno mamy rok 2013 a nie 1962, świat naprawdę potrzebował kogoś, kto poprowadzi galę rozdania nagród bez mówienia „cycki” 17 razy. Tina Fey i Amy Poehler były jak powiew świeżego feministycznego powietrza i odniosły taki sukces, że natychmiast zostały poproszone o poprowadzenie następnych dwóch Złotych Globów, udowadniając wszystkim raz na zawsze, że ci, którzy nadal uważają, że kobiety nie mogą być zabawne, są zupełnie szaleni.

4. Beyoncé przyznała się do bycia dumną feministką.

W majowym wydaniu Vogue UK gwiazda powiedziała: „Myślę, że jestem współczesną feministką. Wierzę w równość. Dlaczego trzeba wybierać jakim typem kobiety chce się być? Dlaczego trzeba przyklejać sobie metkę? Po prostu jestem kobietą i kocham nią być.”

5. Bollywoodzka aktorka werbalnie zniszczyła reporterkę, która skrytykowała jej poglądy na patriarchat.

Kiedy dziennikarka poprosiła Mallikę Sherawat, by ta wytłumaczyła się ze swojej wypowiedzi, w której mówiła,  że Indie są „depresyjne i cofają się w rozwoju”, ta rozerwała ją na strzępy. „Czy jako kobieta powinnam kłamać na temat sytuacji kobiet w naszym kraju?” odpowiedziała aktorka. Kiedy reporterka nie dawała za wygraną, bollywoodzka aktorka po prostu zaczęła zarzucać ją faktami: „Zabijanie płodów i dzieci płci żeńskiej, które są właściwie na porządku dziennym; zbiorowe gwałty, o których mówią nagłówki prawie wszystkich gazet. Honorowe zabójstwa…” Jej wypowiedź miała miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak naczelnik indyjskiego Centralnego Biura Śledczego stwierdził, że jeżeli gwałtowi nie można zapobiec, należy się nim cieszyć.

 6.Oburzenie międzynarodowej społeczności po zbiorowym gwałcie w Indiach wywołało historyczną zmianę w prawie.

s3.amazonaws.com-policymic-images-bbfc422014d7884ca2f54323bb181a9459256268c5c53c9607e7f362ea47185a

Po  tym jak brutalny zbiorowy gwałt, który zakończył się śmiercią ofiary, wywołał międzynarodową wrzawę i falę protestów, indyjski rząd podjął drastyczne kroki. 19 marca parlament przyjął projekt ustawy przeciwdziałającej gwałtom, która podwaja wyrok dla gwałciciela. „Zgodnie ze zmianami minimalny wyrok za gwałt zbiorowy, gwałt na osobie małoletniej, gwałt dokonany przez policjanta lub osobę przy władzy zostanie podniesiony dwukrotnie do dwudziestu lat z możliwością zasądzenia dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego” ogłosiło BBC.

To rozpoczęło globalną dyskusję na temat przestępstw seksualnych i nadal panującej kulturze gwałtu na świecie.

  7. GoldieBlox udowodniło, że dziewczynki mogą być kimś więcej niż księżniczkami.

Kto by pomyślał, że feminizm może być taki zaraźliwy?

Przez dekady kobietom i dziewczynkom wciskano różowe księżniczkowe śmieci, tymczasem okazuje się, że mówienie kobietom, że mogą robić wszystko działa równie dobrze!

Kiedy GoldieBlox zauważyło, że kobiety stanowią zaledwie 11% inżynierów i inżynierek na świecie, postanowiono odwrócić tę tendencję. „Projektując zabawkę konstrukcyjną z perspektywy kobiety, staramy się zniweczyć różowy trend i zainspirować przyszłe pokolenia inżynierek” mówi oświadczenie na stronie firmy. „Wierzymy, że jest milion dziewczynek, które są urodzonymi inżynierkami. One mogą o tym jeszcze nie wiedzieć. Uważamy, że GoldieBlox może pokazać im ich drogę”. Wiem już, co w tym roku podarować mojej siostrzenicy pod choinkę!

8. Mindy Kaling zdemaskowała jeden z najgorszych wśród podwójnych standardów dla kobiet.

 s3.amazonaws.com-policymic-images-af5516665201c568f3ae13a2ef72dddc78ffba13e4fd2375b8bf24baad788e09

W wywiadzie dla magazynu „Parade„Mindy Kaling poczyniła błyskotliwą uwagę na temat założeń dotyczących kobiet. „Zawsze jestem pytana, <<Skąd masz w sobie tyle pewności siebie?>> Myślę, że ludzie nie mają na myśli nic złego, ale raczej jest to obraźliwe. Oto jak ja to rozumiem: <<Mindy Kaling, masz wszystkie cechy osoby marginalizowanej. Nie jesteś chuda, nie jesteś biała, jesteś kobietą. Jakim cudem możesz czuć, że jesteś cokolwiek warta?>>”.

9. Wendy Davis zastosowała obstrukcję parlamentarną, która przejdzie do historii i została feministyczną bohaterką.

Kiedy republikanie i republikanki próbowali/ły przeforsować ustawę antyaborcyjną nie pozostawiającą wyboru matkom, a przez którą jedna trzecia klinik aborcyjnych w Teksasie zostałaby zamknięta, Davis wzięła na siebie przeprowadzenie obstrukcji parlamentarnej, aby nie dopuścić do wprowadzenia tego prawa. Ponad 20 000 tysięcy ludzi oglądało wydarzenie na żywo, a heroizm Davis powodował momentami pojawienie się nawet 17000 tweetów na minutę z użyciem #StandWithWendy (#WesprzyjWendy). Ostatecznie prawo przeszło w ciągu lata, ale  Davis przysięgła, że będzie ubiegać się o stanowisko gubernatorki i jak tylko jej się uda, cofnie to prawo.

10. Sarah Slamen zabłysnęła nokautem zadanym teksańskiemu republikanowi przeciwnemu prawu do aborcji.

Slamen była jedną z dzielnych aktywistek, które w tym roku zwalczały ustawę anti-choice w Teksasie obok Wendy Davis, której tysiące osób okazały wsparcie przed i po obstrukcji parlamentarnej. Nawet kiedy urzędnicy zakazali wnoszenia tamponów do budynku teksańskiej legislatury te niestrudzone aktywistki pozostały lojalne temu, o co walczyły. Bez nich nie byłoby obstrukcji. Bez nich nie  byłoby ruchu pro-choice.

11. John Legend powiedział wszystkim mężczyznom, że powinni być feministami.        

W marcu, podczas konferencji prasowej promującej koncert The Sound of Change Live, John Legend robił za wykładowcę nauk o kobietach, takiego, który żałujesz, że nie uczył Cię na studiach. Nie dość, że określił siebie mianem feministy, to jeszcze odbił pytanie dziennikarza pytając dlaczego mężczyźni nie mieliby uważać się  za feministów. „Wszyscy mężczyźni powinni być feministami. Jeżeli mężczyznom zależało by na prawach kobiet, świat byłby lepszym miejscem […] Jest dużo lepiej, kiedy kobiety są mocne, to prowadzi do lepszego społeczeństwa”.

No cóż, to było nieoczekiwane.

12. Kerry Washington została pierwszą czarnoskórą kobietą nominowaną do Emmy za główną rolę po raz pierwszy od 1995.

  • s3.amazonaws.com-policymic-images-bfe0b7e6c1ca201bd1a032a3fe5d81a14401c0c92a1e6492165212618cda41c7

Pomimo tego, że aktorkę obrabowano z zasłużonej nagrody (Gdzie jest Kanye West gdy go potrzebujesz?) oraz tego, że to dość szokujące, że trzeba było tyle czasu, aby ujrzeć czarnoskórą kobietę jako gwiazdę serialu, nominację Washington celebrowano jako wielki krok naprzód. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli i musiały czekać prawie dwadzieścia lat na nominację kolejnej kolorowej kobiety.

13. Ellen rozgromiła Dyrektora Generalnego Abercombie and Fitch za  obrażanie kobiet o większych rozmiarach.

Wiele było odpowiedzi na nową paskudną dyskryminującą kobiety plus-size politykę Dyrektora Generelnego Abercombie and Fitch, ale to, co powiedziała Ellen było, jak do tej pory, najlepsze. Nie dość, że ukuła genialną frazę „Fitch, please”, to jeszcze nie zapomniała podkreślić, że „piękno to nie coś pomiędzy rozmiarem 0 i 8. Tu w ogóle nie chodzi o rozmiar”.

Och, Ellen. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspaniałe pociski w 2014 roku. Dyrektorzy Generalni, miejcie się na baczności!

14. Malala wygłosiła przełomowe (i bardzo feministyczne) przemówienie przed ONZ.

s3.amazonaws.com-policymic-images-acaf4a5306faa399b9b81b2352b7fb7f3799aa9697b72d7721eb08c1812f0bdc

12 lipca Malala Yousafzai świętowała swoje szesnaste urodziny wygłaszając pierwszą mowę po tym, jak Talibowie postrzelili ją w głowę. Jej słowa zainspirowały miliony ludzi z całego świata, zwłaszcza pouczające feministyczne oświadczenia takie jak: „Nie możemy wszystkie odnieść sukcesu, kiedy połowa z nas jest ciągle hamowana”. Wszyscy i wszystkie (łącznie z Jonem Stewartem) oniemieliśmy/łyśmy na widok odwagi i wdzięku nastolatki. „Time” tego nie zrozumiał, bo my jednak uważamy, że to ona powinna była zostać człowiekiem roku.

15. Hashtag #SolidarityIsForWhiteWomen (#SolidarnośćJestDlaBiałychKobiet) podbił świat.

Stworzony przez Mikki Kendall hashtag #SolidarityIsForWhiteWomen wymyślony został aby wywołać dyskusję na temat wykluczenia głosów o kolorze skóry w ruchu feministycznym.  Zrobił karierę na czterech kontynentach, czasami  występując  nawet w 50 tweetach na minutę.

16. Prawo o ochronie związku małżeńskiego i Propozycja 8 w Kalifornii zostały obalone tego samego dnia.

26 czerwca Ameryka zrobiła duży krok ku sprawiedliwości i równości obalając dwie dyskryminujące ustawy, które drastycznie ograniczały prawa członków społeczności LGBT. Osoby homoseksualne świętowały zaręczając się na schodach Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, a heteroseksualiści i heteroseksualistki wykorzystali okazję do picia drinków i oglądania maratonów  Will & Grace.

17. Ta  świetna parodia indyjskiego filmu o zapobieganiu gwałtom obiegła świat.

Parodia stworzona przez All India Bakchod rozprzestrzeniła się na świecie jak wirus dzięki swojemu szczeremu spojrzeniu na najgorsze istniejące stereotypy na temat molestowania seksualnego. Występujące w niej kobiety wykorzystują poczucie humoru i sarkazm aby wytknąć absurdy kultury gwałtu. Biorąc pod uwagę ostatni raport ONZ według którego w Indiach co godzinę gwałcone są dwie kobiety, filmik nie mógł wyjść w lepszym czasie. Odbiór był bardzo pozytywny. Twórczynie/twórcy powiedzieli w Al Jazeera, że w ciągu kilku dni zalała ich fala próśb przetłumaczenie filmiku na hindi, aby mógł dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

18. Żona Ricka Perry’ego przez przypadek wyszła z szafy pro-choice.

Rozmawiając z Evanem Smithem na Texas Tribune Fest we wrześniu, Anita Perry powiedziała coś, co zaskoczyło wiele osób. Po tym, jak wysunęła dość oczywisty argument pro-choice, prowadzący wywiad powiedział: „Pani Perry, chcę się upewnić, że nie powiedziała Pani czegoś nieumyślnie. Twierdzi Pani, że decyzja o aborcji należy do kobiety i jest jej prawem?”
„Tak, to może być prawo kobiety. Tak jak jest prawem mężczyzny decyzja o  poddaniu się jakiemuś zabiegowi. Ale nie zgadzam się z tym i nie jest to mój punkt widzenia”, odpowiedziała.

19.Zerina Maxwell znokautowała kulturę gwałtu.

Podczas występu w Fox’s Sean Hannity Show, Zerlina Maxwell została zaproszona do rozmowy o pistoletach, gwałcie i agresji. Jako osoba, która przeżyła gwałt, miała wiele  znaczących powodów, aby obwiniać konserwatystów, którzy wierzą w to, że rozwiązaniem mającym zakończyć problem gwałtów jest wydawanie większej ilości broni.
„Uważam, że cała ta dyskusja jest od czapy. Nie chcę, by ktokolwiek nakazywał kobietom cokolwiek. Nie chcę aby kobiety – ani mężczyźni – mówili mi w co mam się ubierać, jak się zachowywać, mówili, żebym nie piła. I szczerze, nie chcę, żeby mówiono mi, że potrzebuję broni, żeby zapobiec gwałtowi” – powiedziała podczas występu. Po części programu w której występowała, została zawalona  rasistowskimi internetowymi groźbami gwałtu i śmierci, a mimo to udało jej się zachować spokój. Zetrze na proch każdego trolla, więc jeśli chcecie z nią zadrzeć – miejcie się lepiej na baczności.

20. Podczas nowojorskiego telethonu Gwiazdy Pro-choice zebrano ponad 50 000$ dla kobiet z Teksasu.

Zarówno uczestnictwo, jak i oglądanie tego trzygodzinnego telethonu prowadzonego przez Sarę Silverman i Lizizie Winstead było przyjemnością. Wzięły w nim udział celebrytki takie jak Amy Shymer i Jemina Kira razem z aktywistkami pro-choice, np. Ilyse Hogue z NARAL i Alison Turkos z NYAAF. Zebrano mnóstwo pieniędzy i wysłano znaczącą wiadomość do teksańskich twórców prawa: zadzierając z Teksasem, zadzieracie z nami wszystkimi.

                    21. Elizabeth Warren sprowadziła republikańską partię do parteru.

Podczas słynnego, jakże denerwującego zamknięcia rządu w październiku, Elizabeth Warren wzięła na siebie powiedzenie tego, co wszyscy myśleliśmy i myślałyśmy o politykach, którzy byli bardziej zmotywowani przez balansowanie na krawędzi niż przez obywateli/ki Ameryki. 16- dniowe zamknięcie rządu kosztowało naszą  gospodarkę 24 miliardy dolarów i spowodowało, że kobiety i dzieci stały się praktycznie bezbronne. Zgodnie z analizami politycznymi to mężczyźni doprowadzili do zamknięcia rządu, kobiety natomiast go z tej sytuacji wyciągnęły. Grupa senatorek, wśród których znajdowała się Elizabeth Warren, była kluczowa dla zadania ostatecznego ciosu, który umożliwił obu stronom ponowne połączenie się. Podobnie jak wiele jej innych pamiętnych przemówień, wystąpienie Warren w Senacie oskarżające republikanów o kryzys polityczny szybko się rozprzestrzeniło.

22. Melissa-Harris-Perry i  bell hooks siedziały i gadały – i zgodziły się, żeby świat to obejrzał.

Podczas tego bardzo popularnego wydarzenia, dwie ważne feministyczne myślicielki rozmawiały o dystansie pomiędzy czarnymi kobietami i czarnymi mężczyznami, o tym, jak wstyd wywołuje uraz oraz o nadal istniejącym stereotypie wkurzonej czarnej kobiety. Rozmowa odbyła się 8. listopada i oglądało ją tysiące kobiet z całego kraju. 

23. Marissę Alexander wypuszczono z więzienia.

Po tym jak matka trójki dzieci z Jacksonville została skazana na 20 lat więzienie za wykonanie ostrzegawczego strzału w sufit podczas kłótni ze swoim agresywnym partnerem, w całym kraju wybuchły protesty. Uwaga kraju skupiła się na tej sprawie po tym, jak George Zimmerman został uznany za niewinnego po zabiciu 14 lipca nieuzbrojonego, 14-letniego afroamerykańskiego chłopca, usprawiedliwiając się prawem Stand Your Ground  (stój, bo strzelam).

Marissa Alexander nie miała możliwości skorzystać z tego prawa jako wytłumaczenia swoich działań. W związku z decyzją sędziego, krytyka oskarżyła system sądowniczy o rasizm. Jej wyrok został unieważniony, została zwolniona z aresztu, będzie teraz oczekiwać na kolejną rozprawę.

24. GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation – Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji Gejów i Lesbijek) rozszerzyło swoją działalność także na osoby trans.

Kiedy Wilson Cruz, rzecznik prasowy GLAAD, został zapytany o decyzję organizacji, odpowiedział, że ich walka musi być toczona także o osoby trans. „To naturalny postęp, który odzwierciedla pracę już wykonywaną przez ekipę GLAAD. Odnosimy się z szacunkiem i respektem do nazwy, pod którą organizacja została założona, ale zadania GLAAD sięgają już daleko poza zwalczanie dyskryminacji – do zmieniania kultury. Nasze zaangażowanie w równość małżeństw, zatrudnienie bez dyskryminacji i inne sprawy środowiska LGBT jest większe niż kiedykolwiek i obecnie nasza nazwa odzwierciedla naszą pracę nad zagadnieniami transgenderowymi, tak jak i nasza współpraca z naszymi sprzymierzeńcami”.

25. Tampony zyskały na popularności.

Ta reklama stworzona przez Hello Flo, firmę, która dostarcza pakiety higieniczne kobietom w czasie ich miesiączek, rozprzestrzeniła się szybciej niż jakakolwiek reklama produktów higienicznych dla kobiet w historii. W filmiku zadziorna dwunastolatka opisuje swoją ekscytację przy pierwszej miesiączce i mówi o pakietach, że „są jak Mikołaj dla twojej waginy!” Klip wykuł określenie „czerwona odznaka odwagi” i spowodował, że wszystkie stwierdziłyśmy, że żałujemy, że nie było takich reklam, kiedy byłyśmy dziećmi.

26. Facebook się ugiął i obiecał zabronić żartów o gwałcie.

s3.amazonaws.com-policymic-images-ca4193647a95ea8861f7d5aee563ceb54a878c10b9fd33a8594067bcf565ab6c

W maju w końcu rozpoczęła się dyskusja o tym, że Facebook ewidentnie ma problem z kobietami. Stało się tak dzięki ważnej kampanii zorganizowanej przez aktywistów i aktywistki Sorayę Chemely, Jaclyn Freidman z Women, Action & the Media i Laurę Bates z  Everyday Sexism Project. Po tym, jak kobiety zjednoczyły siły i napisały list otwarty do Facebook’a prosząc o usunięcie mowy nienawiści o podłożu płciowym, sprawa szybko zyskała popularność, tak jak i ich petycja. List podpisany został także przez Equality Now, Hollaback!, Fem 2.0 i wiele innych organizacji kobiecych. Widząc potencjalne szkody jakie kampania mogła wyrządzić wizerunkowi firmy, Facebook wystosował oficjalną odpowiedź. Przyznaje w niej, że „system identyfikowania i zapobiegania mowie nienawiści zawiódł” i obiecuje, że poprawi błędy. Przyjęto to jako wielki sukces feministek.

27. Premiera serialu „Orange is The New Black”, w którym występuje wspaniała Laverne Cox.

Serial, który miał swoją premierę w lipcu, został okrzyknięty „przełomowym” z kilku przyczyn. Przede wszystkim bierze w nim udział ogromna ilość kobiet, które są równie skomplikowane, co różne. Mamy wiele powodów, aby uwielbiać ten program, ale najważniejszym dla nas jest Laverne Cox, która jest pierwszą kolorową kobietą trans, która gra pierwsze skrzypce w programie telewizyjnym głównego nurtu. Serial powraca w styczniu i wszystkie jesteśmy bardzo podekscytowane!

28. Gloria Steinem została uhonorowana najwyższym odznaczeniem cywilnym.

Pisarka, feministka i współzałożycielka czasopisma Ms. walczyła o równość przez ponad cztery dekady. Odznaczenie otrzymała w listopadzie w Krajowym klubie prasowym w Waszyngtonie. Tak się składa, że aktywistka była pierwszą kobietą w historii, która  przemawiała w tym miejscu w 1971. Kiedy przyjęła medal, powiedziała, że to medal dla całego ruchu kobiecego„. Równie nieoceniony wkład Oprah Winfrey i Dolores Huetra także został zaznaczony przez prezydenta. Spośród czternastu innych uhonorowanych nagrodę otrzymały trzy kobiety.

design & theme: www.bazingadesigns.com