Czy wiedziałeś/aś, że te 24 rzeczy wynalazły kobiety?

1) Josephine Cochrane: Zmywarka

1
Zmywarka Cochrane, która wykorzystywała wodę pod wysokim ciśnieniem nakierowaną na stojak z naczyniami, została opatentowana w 1886 roku.

W tym czasie większość domów nie miało dostępu do ciepłej wody, potrzebnej do funkcjonowania takiej maszyny, ale Cochrane była uparta i sprzedawała swój pomysł hotelom i restauracjom. W końcu zmywarki zawitały również do gospodarstw domowych, kiedy coraz więcej kobiet zaczęło pracować zawodowo.

2) Mary Phelps Jacob: Współczesny biustonosz

42281a24269e53d014eab16e6be6b33d.600x
W 1914 roku Jacobs otrzymała patent USA na biustonosz, który podtrzymywał piersi od ramion i rozdzielał je na dwa odrębne kształty. Już wcześniej eksperymentowano z tworzeniem biustonoszy, ale jej projekt wyróżniał właśnie pomysł na „rozdzielenie piersi”.

Przed biustonoszami kobieca bielizna była niewygodna. Pręty z wielorybich fiszbinów i stali dosłownie wciskały kobietę w żądany kształt. Projekt Jacobs w odróżnieniu od nich był miękki i lekki i dostosowywał się do kobiecej anatomii.

Podczas I wojny światowej jej biustonosz zyskał na popularności, kiedy rząd USA zwrócił się do kobiet z prośbą o niekupowanie gorsetów, aby oszczędzać metal. Ale do tego czasu Jacobs sprzedała swój patent firmie Warner Brothers Corset Company.

3) Grace Hopper: IBM Harvard Mark 1

3
Adm. dr Grace Murray Hopper znana jest jako „matka komputerów”. Po II wojnie światowej Hopper stacjonowała w Harvardzie, gdzie pracowała przy tworzeniu IBM Harvard Mark 1, pierwszego dużego komputera w USA.

Dr Hopper wynalazła również kompilator, czyli program, który tłumaczy język pisany na kod komputerowy. Stworzyła termin „bug”, oznaczający błąd programu komputerowego, i była współtwórczynią COBOLa, pierwszego biznesowego programu komputerowego przystępnego dla użytkownika/czki.

Jako wynalazczyni wygrała wiele nagród, w tym Narodowy Medal Technologii w 1991 roku. Do śmierci dr Hopper otrzymała honorowe dyplomy 30 uniwersytetów.

4) Mary Anderson: wycieraczka samochodowa

4
Wyobrażacie sobie, że na początku XX wieku, jeśli padał deszcz lub śnieg, kierowcy musieli zatrzymywać się co kilkaset metrów, żeby wytrzeć przednią szybę? Mary Anderson rozwiązała ten problem. Chociaż samochody były w tym czasie rzadkością, Anderson zauważyła tę sytuację i do 1903 roku wynalazła wycieraczki. Były to pomysłowe gumowe wycieraczki do szyb umocowane na pręcie przyczepionym do rączki wewnątrz samochodu. Żeby przetrzeć szybę, kierowca musiał jedynie pociągnąć za rączkę.

Z początku ludzie podchodzili podejrzliwie do wycieraczek Anderson, myśląc, że będą rozpraszać kierowców, ale 10 lat po opatentowaniu urządzenia praktycznie każdy samochód wykorzystywał jej wynalazek. A czy wiedzieliście, że to kobieta opatentowała w 1917 roku pierwszą automatyczną wycieraczkę do szyb? Była to Charlotte Bridgwood ze swoją wycieraczką o nazwie „Storm Windshield Cleaner”.

5) Hedy Lamarr: System tajnej komunikacji

5
Opatentowany w 1941 roku „system tajnej komunikacji” polegał na manipulowaniu częstotliwościami radiowymi przy użyciu niemożliwego do złamania kodu, tak aby uniemożliwić przechwytywanie tajnych wiadomości przez wroga.

Lamarr wychowała się w Austrii i wyszła za milionera, który sympatyzował z nazistami i sprzedawał Hitlerowi broń w czasie II wojny światowej. W trakcie małżeństwa Lamarr zapoznała się z zaawansowanym uzbrojeniem, towarzysząc mężowi podczas spotkań biznesowych.

Z czasem znienawidziła nazistów, a także swojego męża, i w końcu uciekła do Londynu, a następnie do USA. Urządzenie, które wynalazła razem z Georgem Antheilem miało być wykorzystywane przeciwko nazistom w czasie II wojny światowej, ale w rzeczywistości weszło do użycia 20 lat później.

6) Margaret Knight: „Królowa” papierowych torebek

6
Pierwsza wersja papierowej torebki była w kształcie koperty, bez płaskiego dna. Niby jak zmieścić w to kanapkę? Knight rozwiązała ten problem, tworząc maszynę, która wycinała, składała i doklejała kwadratowe denka do papierowych torebek!

Otrzymała na nią patent w 1871 roku, ale nie obyło się bez sprawy sądowej przeciwko mężczyźnie, który ukradł jej pomysł. Jego linią obrony było to, że „kobieta nigdy nie mogłaby zaprojektować tak innowacyjnej maszyny”, ale Knight miała rysunki techniczne na dowód, że wynalazek był rzeczywiście jej, i wygrała sprawę.

Knight zaczęła swoją karierę wynalazczyni w wieku 12 lat, kiedy to stworzyła urządzenie, które natychmiast zatrzymywało pracę maszyn przemysłowych, jeśli coś się w nich zaklinowało. Przez całe swoje życie otrzymała ponad 26 patentów.

7) Tabitha Babbitt: Piła tarczowa

7
Na początku XIX wieku do obsługi piły do drewna potrzebnych było dwóch mężczyzn, pchających i ciągnących piłę tam i z powrotem. Ale dzięki kobiecie proces ten stał się o wiele prostszy. W 1813 roku Tabitha Babbitt stworzyła piłę tarczową.

Piła Babbitt była okrągła, dzięki czemu jej zęby cięły bez przerwy, w odróżnieniu od prostych pił, które tną jedynie kiedy się je ciągnie, ale nie pcha. Powszechnie używamy też innych jej innowacji budowlanych, takich jak gwoździe wyrabiane maszynowo, a nie ręcznie i pojedynczo.

Babbitt, członkini grupy religijnej szejkersów z Massachusetts, pomogła w udoskonaleniu narzędzi do konstrukcji mebli. Podobno prowadziła proste życie szejkerki i nigdy nie złożyła żadnego wniosku patentowego.

8) Stephanie Kwolek: Kamizelki kuloodporne

8
Stephanie Kwolek wynalazła kevlar, mocny i wytrzymały materiał używany obecnie do produkcji kamizelek kuloodpornych. Przez lata pracowała nad tym zagadnieniem w firmie DuPont i w 1963 roku udało jej się ustawić podłużne cząsteczki we włóknach polimeru w jednym kierunku.

To sprawiło, że materiał jest silniejszy od innych, w których cząsteczki są ułożone w wiązki. Nowy materiał był nawet tak silny jak stal! Technologia Kwolek jest również używana w produkcji want mostowych, hełmów, klocków hamulcowych, nart oraz sprzętu turystycznego.

9) Rachel Zimmerman: Blissymbol Printer ¬¬  drukarka symboli Blissa

9
Czym jest Blissymbol Printer? To program komputerowy, stworzony przez dwunastoletnią Kanadyjkę w połowie lat 80-tych XX wieku. Program Zimmerman pozwala ludziom z ciężką niepełnosprawnością, np. porażeniem mózgowym, komunikować się z otoczeniem.

Użytkownik zapisuje swoje myśli poprzez dotykanie symboli (znaków Blissa) na kartce lub tablicy za pomocą specjalnego touch pada, a program tłumaczy symbole na język pisany.

Zimmerman stworzyła ten system na szkolny konkurs naukowy, ale w końcu został on zgłoszony do ogólnokrajowego konkursu, w którym wygrał srebrny medal, a także uzyskał nagrodę YTV Television Youth Achievement Award.

10) Bette Nesmith Graham: Korektor

10
Liquid Paper, czyli korektor w płynie, został wynaleziony przez Bette Nesmith Graham.

Graham zainspirowała się tym, co robili malarze szyldów, którzy dodawali kolejną warstwę farby, aby pokryć pomyłki. W kuchennym blenderze wymieszała pierwszą partię substancji przeznaczonej do zamalowywania pomyłek popełnionych przy pracy na papierze. Po długich eksperymentach i zwolnieniu z pracy za to, że tyle czasu spędzała na rozprowadzaniu próbek swojego produktu, Graham opatentowała swój produkt w 1958 roku.

11) Alice H. Parker: Piec gazowy

11
Parker była czarnoskórą wynalazczynią, która w 1919 roku złożyła pierwszy w USA wniosek patentowy na pierwowzór systemu centralnego ogrzewania. Jej system mógł regulować temperaturę budynku i przenosić ciepło z pomieszczenia do pomieszczenia.

Rysunki techniczne załączone do wniosku patentowego obejmują piec grzewczy zasilany gazem. Cały dom wymagał kilku jednostek grzewczych, z których każdą sterowały osobne przewody ciepłego powietrza. Przewody kierowały ciepło do różnych części budynku.

Od tej pory wielu ludzi nie musiało już rąbać lub kupować drewna i węgla aby się ogrzać. Niewiele więcej wiadomo o życiu Parker, ale jej wynalazek pieca grzewczego zrewolucjonizował sposób, w jaki obecnie żyjemy.

12) Sarah E. Goode: Składane łóżko

12
Goode była pierwszą czarnoskórą kobietą, która w 1885 roku otrzymała patent USA za wynalezienie składanego łóżka! Jej łóżko można było schować w środku komody, kiedy nie było w użyciu. Był to ładnie wyglądający mebel, którego można było również używać jako sekretarzyk lub stojącą półkę. Goode była właścicielką sklepu meblowego w Chicago, więc zdawała sobie sprawę z tego, jak ważny jest projekt.

Goode urodziła się na początku XIX wieku, a biografowie spekulują, że była niewolnicą uwolnioną po wojnie secesyjnej. Po wynalezieniu składanego łóżka zapisy na temat jej życia są bardzo nieliczne, ale wiemy na pewno, że wiele wersji jej pierwotnego projektu łóżka jest wykorzystywanych do dzisiaj.

13) Martha Coston: Kolorowe flary sygnałowe

13
Po tym, jak jej mąż zmarł nagle w 1847 roku, Martha Coston odkryła w jego notatkach pomysł na kolorowe flary. Coston spędziła 10 lat pracując z naukowcami i wojskowymi, aby opracować flarę, która świeciłaby długo, ale też była łatwa w użyciu.

Pokaz sztucznych ogni obejrzany podczas wycieczki rodzinnej zainspirował ją do dodania materiałów pirotechnicznych do projektu. W rezultacie powstało to, co obecnie znamy jako system czerwonej, białej i zielonej „nocnej sygnalizacji pirotechnicznej”.

Marynarka wojenna USA odkupiła od niej prawa do flar, ale podobno zapłacono jej jedynie ułamek należnej jej kwoty. Jej system został również przyjęty przez rządy Francji, Włoch, Danii, Holandii i Haiti.

14) Dr Ellen Ochoa: Systemy analizy optycznej

14
Ellen Ochoa była pierwszą astronautką pochodzenia latynoskiego i jest również pracowniczką naukowo-badawczą NASA. Jej wynalazek, opatentowany w 1987 roku, jest używany do kontroli jakości podczas produkcji różnych złożonych elementów. Następnie Ochoa opatentowała system optyczny, który może być wykorzystywany w zautomatyzowanej produkcji towarów albo systemach naprowadzania. Otrzymała 3 patenty, najnowszy w 1990 roku. Oprócz tworzenia wynalazków, dr Ochoa brała również udział w trzech lotach kosmicznych.

15) Dr Maria Telkes: Ogrzewanie domów energią słoneczną

15
Biofizyczka, która wynalazła pierwszy system ogrzewania domów energią słoneczną, wychowała się na Węgrzech i przeniosła do USA w 1925 roku. Telkes otrzymała obywatelstwo amerykańskie i zaczęła pracować w firmie Westinghouse Electric jako inżynierka badawcza w dziedzinie konwersji energii, a dokładniej przetwarzania energii cieplnej na energię elektryczną.

16) Dr Patricia Bath: Sprzęt do laserowej operacji zaćmy

16
Bath jest pierwszą czarnoskórą lekarką, która w 1988 roku otrzymała patent na nową metodę operowania zaćmy. Laser medyczny o nazwie Laserphacoprobe sprawił, że procedura ta stała się bardziej dokładna. Dr Bath była również pierwszą czarnoskórą chirurżką wybraną do UCLA w 1975 roku. Jako naukowczyni i wynalazczyni zajmująca się laserami otrzymała 5 patentów na sprzęt do laserowej operacji zaćmy obejmujących USA, Kanadę, Japonię i Europę.

17) Ann Moore: Nosidełko Snugli®

17
Praca pielęgniarki Korpusu Pokoju w latach 60. XX wieku w Afryce zainspirowała Moore do stworzenia nosidełka Snugli® oraz innych specjalistycznych nosidełek dla dzieci. Moore widziała, jak afrykańskie matki nosiły swoje dzieci w nosidełkach z tkaniny mocno zawiązanej na plecach i postanowiła też spróbować; ale jej córeczka ciągle się wysuwała. Po wielu eksperymentach z wykorzystaniem plecaka Moore udało się zmodyfikować i udoskonalić konstrukcję i stworzyć działające nosidełko.

18) Lyda Newman: Ulepszona szczotka do włosów

18
Newman nie wynalazła pierwszej szczotki do włosów, ale dzięki udoskonaleniu jej konstrukcji wniosła istotny wkład w jej ewolucję. Była jedną z osób, które grały decydującą rolę w rozwoju produktów do pielęgnacji włosów pod koniec XIX i na początku XX wieku.

19) Patsy Sherman: Preparat do ochrony przed zabrudzeniem Scotchgard™

19
Rolę Sherman w wynalezieniu preparatu Scotchgard™ można opisać jako „szczęśliwą pomyłkę”. W 1953 roku Sherman pracowała jako chemiczka badawcza w firmie 3M, kiedy wypadek przy pracy ze związkami fluoru doprowadził ją do nowego odkrycia. Jej asystentka przez przypadek upuściła butelkę syntetycznego lateksu wytworzonego przez Sherman, który rozlał się na jej białe płócienne tenisówki. Substancja nie zmieniła wyglądu butów, a co ważniejsze, nie można jej było zmyć żadnymi rozpuszczalnikami i nie przepuszczała wody, oleju ani innych cieczy.

20) Marion Donovan: Jednorazowe pieluchy

20
Pierwszy wynalazek Donovan, który odniósł sukces, nosił nazwę „Boaters” i miał swój debiut w 1949 roku w sklepie Saks Fifth Avenue. Była to wodoodporna powłoczka na pieluchy dla dzieci, która zapobiegała powstawaniu wysypki pieluszkowej. Wcześniej nie udało jej się znaleźć producentów zainteresowanych „Boaters”, więc spróbowała szczęścia na własną rękę. Ten zapał i pomysłowość doprowadziły ją do stworzenia pierwszych jednorazowych pieluszek, Pampers®, w 1961 roku.

21) Ruth Wakefield: Ciasteczka z kawałkami czekolady Toll House

21
Podczas przygotowywania dla gości ciasteczek, do których potrzebna była rozpuszczona czekolada, Wakefield zorientowała się, że zabrakło jej czekolady piekarniczej. Dla wygody zastąpiła ją połamanym na kawałki czekoladowym batonikiem Nestle. Kawałki czekolady zachowały swój kształt, a ciasteczka stały się niespodziewanym hitem!

22) Barbara Askins: Nowy proces wywoływania filmu fotograficznego

22
Chemiczka NASA, Barbara Askins, wynalazła nowy sposób wywoływania filmu fotograficznego, który wykorzystywał materiały radioaktywne do poprawiania jakości negatywów. Proces ten może być również wykorzystywany do poprawiania jakości już wywołanych zdjęć.

23) Theora Stephens: Lokówka do włosów

23
Czarnoskóra fryzjerka i techniczka Theora Stephens opatentowała lokówkę do włosów w 1980 roku. Może się zastanawiacie, dlaczego tak późno, skoro ten przyrząd do stylizacji włosów był używany już od początków Starożytnej Grecji?

Wiele wybitnych osób związanych z wynalezieniem różnych przyrządów kosmetycznych miało również swój wkład w ulepszanie lokówki. Zanim wynaleziono elektryczność, lokówkę trzeba było podgrzewać w ogniu, który było bardzo trudno kontrolować. Poprzez opatentowanie jej, Stephens nadała historycznej lokówce specjalny status.

24) Marjorie Joyner: Maszyna do trwałej ondulacji włosów

24
Joyner wynalazła urządzenie, które pozwala długo utrzymać trwałą fryzurę. Stworzyła również czepek, który sprawił, że używanie maszyny stało się bezpieczniejsze i wygodniejsze. Joyner, wnuczka niewolników, została pierwszą czarnoskórą absolwentką szkoły kosmetycznej w Chicago, a następnie otworzyła swój własny salon piękności w 1916 roku.

Tłumaczenie: Ewa Wlezień

  1. Pingback: Science | Pearltrees

Prosimy używać nowych komentarzy

design & theme: www.bazingadesigns.com