Rocznica śmierci Jyoti Singh Pandey

„Chcemy by świat poznał jej prawdziwe imię” – mówi Badri Singh Pandey o swojej córce Jyoti Singh Pandey, która 16 grudnia 2012 roku została ofiarą gwałtu zbiorowego w New Delhi. Dziś mija rocznica jej śmierci, poniesionej w konsekwencji tego przerażającego przestępstwa.


Jyoti była 23-letnią studentką. Tamtej nocy na pokładzie autobusu zgwałciło ją sześciu mężczyzn, którzy następnie rozdarli jej pochwę metalowym prętem. Doprowadziło to do wewnętrznego krwotoku i wypadnięcia wnętrzności. Pobitą i zgwałconą dziewczynę porzucono na drodze na pewną śmierć. Od 16 grudnia leżąc w szpitalu pięć razy zapadała w śpiączkę. Umarła 28 grudnia.

Po jej śmierci i masowych protestach na ulicach rząd Indii zebrał komisję w celu zaostrzenia prawa w przypadkach gwałtu (niestety z pominięciem gwałtu małżeńskiego). Ale uchwalenie ustawy jest o wiele łatwiejsze niż egzekwowanie prawa, zwłaszcza w kraju z bardzo upowszechnioną korupcją w służbach policyjnych oraz selekcją płciową, która prowadzi do braku równowagi między liczbą rodzących się chłopców i dziewczynek, których jest mniej aż o 37 milionów. Dzieje się tak w wyniku licznych aborcji oraz zaniedbywania dziewczynek – dziecko płci żeńskiej jest o 75% bardziej narażone na śmierć w wyniku braku opieki niż chłopiec.

I choć według raportów śmierć Jyoti sprawiła, że w 2013 dwa razy więcej kobiet zgłosiło przypadki gwałtu, nadal obwinia się o niego głównie ofiary, a 75% kobiet w Indiach boi się poruszać środkami komunikacji publicznej. Średnio co 20 minut jakaś Hinduska zostaje zgwałcona. Ale gwałt i przemoc na tle seksualnym to nie tylko problem Indii. Według statystyk ONZ, w 65 krajach świata rocznie odnotowuje się około 250 tys. przypadków gwałtu bądź usiłowania gwałtu. W Polsce liczba ta waha się od 1800 do 2300.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na kraj część gwałtów nie jest w ogóle zgłaszana, gdyż ofiara jest zastraszona, wstydzi się bądź czuje się winna. Wg raportu rządu brytyjskiego z 2007 roku, od 75% do 95% przypadków gwałtu nie jest zgłaszanych.

Opracowanie: Justyna Kowalska, Katarzyna Siemasz

design & theme: www.bazingadesigns.com