Pracownice Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie ogłaszają protest

Pracownice z sekcji ZSP Pracownicy Ziemi Łódzkiej pracujące w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie podejmują akcję protestacyjną w związku z rażącymi nadużyciami ze strony pracodawcy, firmy Delfa.
10737829_10205479735140706_172854466_o

Firma Delfa nie spełniła oczekiwań pracownic bełchatowskiego Szpitala Wojewódzkiego. Zamiast zapewnić zatrudnienie na godnych warunkach, firma Delfa zmuszała sprzątaczki do pracy w godzinach nadliczbowych, nie wypłacając za to dodatkowego wynagrodzenia i przekraczając normy dozwolone dla osób niepełnosprawnych (pracujemy nawet 200 godzin miesięcznie, gdy ustawowo dozwolone jest 140). Choć firma korzysta z dofinansowania za zatrudnianie osób niepełnosprawnych, pracownice nie mają zapewnionych rehabilitacji, zwrotów za dojazd do pracy, przedmioty ortopedyczne, okulary itp. Czarę goryczy przelał fakt, że osobom na zwolnieniach chorobowych nie przedłużono umów o pracę, tak jakby choroba stanowiła ich przewinienie. Skutkiem tego, że pozostałe pracownice mają wykonywać pracę za zwolnione pracownice, co nie jest fizycznie wykonalne, powstało w szpitalu zagrożenie epidemiologiczne.

Zachęcamy do skorzystania ze strony z której można wysyłać petycje: http://soli.zsp.net.pl/protest-letter/emailpage/

Poniżej, więcej informacji o proteście.

Protest ZSP-PZŁ będzie trwać dopóty, dopóki nie zostaną zlikwidowane naruszenia prawa pracy:

  • Przywrócenie do pracy pracownic, którym nie przedłużono umów za przebywanie na zwolnieniu chorobowym
  • Przekazanie odcinków pensji i dowodów odprowadzania składek,
  • Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych,
  • Przyznanie urlopów rehabilitacyjnych i przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych,
  • Jawność grafików pracy,
  • Przekazanie odzieży roboczej

Sprzątaczki i kuchenkowe były niegdyś zatrudnione bezpośrednio przez szpital, ale z powodu odgórnej polityki polskiego rządu ich miejsca pracy zostały przekazane na zewnątrz. Widać jak wygląda sprawa przestrzegania prawa pracy przez prywatną firmę, która przejęła wykonywanie usługi. Źródłem problemu była decyzja zlecenia pracy zewnętrznym firmom, by zapłacić jak najmniej za świadczone przez nie usługi. Koszty takiego podejścia ponoszą przede wszystkim pracownice.

Sprawiedliwość dla kuchenkowych i sprzątaczek ze szpitala w Bełchatowie!

źródło: http://zsp.net.pl

design & theme: www.bazingadesigns.com