Omar urodził się w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. Jest jednym z milionów dzieci uchodźczych na świecie

Omar ma 3 miesiące. Urodził się na greckiej wyspie Lesbos, w obozie dla uchodźców Moria, przez wielu, słusznie, nazywanym piekłem na Ziemi. Jego rodzice są uchodźcami z Afganistanu i tak jak wiele rodzin, w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia dla swoich dzieci wyruszyli w niebezpieczną podróż do Europy. Pełni nadziei i wiary w lepszą przyszłość. RATS Agency razem z grupą doświadczonych pracowników humanitarnych, reporterek i aktywistów zbierają pieniądze na zimową pomoc dla uchodźców i uchodźczyń na Lesbos.

fot. Karol Grygoruk, Grecja 2020

Dla nich, i dla ponad 12 tysięcy osób (40% mieszkańców obozu to dzieci) zima w nieludzko złych warunkach obozowych jest najtrudniejszym czasem. Pozbawieni dostępu do wystarczającej ilości toalet, pryszniców, opieki medycznej, psychologicznej oraz żywności czekają wiele miesięcy, a nawet lat na decyzję władz dotyczącą azylu. Do tego doszło całkowite zamknięcie spowodowane pandemią i kwarantanną, podczas której nikt nie może wyjść na zewnątrz obozu. Lekarze Bez Granic i International Rescue Committee alarmują o drastycznie rosnącej liczbie ran spowodowanych pogryzieniami dzieci przez szczury oraz prób samobójczych, szczególnie wśród nastolatków w obozie na Lesbos.

Autorem zdjęcia jest Karol Grygoruk, członek RATS Agency, społecznie zaangażowanej agencji fotograficznej, której twórcy dokumentują tereny objęte konfliktami zbrojnymi, współpracują z organizacjami pozarządowymi i promują edukację wizualną. O okolicznościach powstania zdjęcia opowiada na swoim profilu fb:

„Omar urodził się w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. Miał wtedy zaledwie 3 miesiące i kolejną noc spał na ulicy Aten. Omar jest jednym z tysięcy dzieci uchodźców w Grecji. Jednym z milionów dzieci uchodźców na świecie. Gdy siedziałem z kilkunastoosobową rodzina Omara na chodniku, widziałem nadzieję, strach i zdezorientowanie. W samym środku, bezpiecznie miedzy kobietami, leżał wesoły chłopiec. Próbowaliśmy wszyscy rozmawiać tłumaczeni przez starszych chłopców, którzy, już na szlaku, nauczyli się podstaw angielskiego. Uciekli z piekła. Przed przemocą, biedą i głodem.

Następnej nocy przyjechała policja „wyczyścić” plac Victorii. Negocjowaliśmy z funkcjonariuszami by nie rozdzielać rodziny. Musieliśmy po cichu zapakować wszystkie bagaże do podstawionego busa, tak by inne rodziny, kilkuosobowe, nie czuły się pominięte. Do dziś pamiętam dziadka Omara, Hakima, który przytulił mnie mocno na chwilę przed odjazdem. Był wtedy szczęśliwy. Mieli odjechać do jednego z „dobrych” obozów. Grecja i cała Europa od dawna ignorują życie i zdrowie uchodźczych rodzin. Ludzie zmuszani są do życia na ulicach, w prowizorycznych schronieniach i przepełnionych obozach. Jeśli dziś nie dojdzie do relokacji uchodźców do innych państw Europy, sytuacja w Grecji będzie się tylko pogarszać. A ból rosnąć”.

Misja RATS Agency jest oparta na czterech, równoważnych filarach – Report (raportowanie, dawanie świadectwa), Advocacy (oddawanie głosu), Transmedia (promowanie różnych modeli mediowych), Storytelling (opowiadanie pogłębionych historii, pokazywanie szerokiego kontekstu). W skład zespołu wchodzą również Agata Grzybowska, Filip Skrońca, Marta Soszyńska, Grzegorz Wełnicki, Ewa Mielczarek oraz Michał Dąbrowski.

Członkowie RATS Agency wierzą, że współczesny storytelling ma moc wpływania na rzeczywistość i kształtowania postaw, a obraz może nadal zmieniać świat. Razem z grupą doświadczonych pracowników humanitarnych, reporterów i aktywistów zbierają pieniądze na zimową pomoc dla uchodźców i uchodźczyń na Lesbos. Z zebranych funduszy, we współpracy z organizacjami działającymi na miejscu chcą zaopatrzyć rodziny w żywność, kurtki przeciwdeszczowe, koce, kalosze, artykuły higieniczne, lekarstwa i wsparcie psychologiczne dla rodzin zamkniętych w obozie. Organizacjami współpracującymi są Home For All – działająca od 5 lat kuchnia dla uchodźców i Fenix Legal Humanitarian Aid – wspierająca rodziny uchodźcze pomocą prawną, psychologiczną i holistyczną.

design & theme: www.bazingadesigns.com