„Znajdzie się kosa na portfel Bezosa!”. Blokada ciężarówki dostawczej i postulat podwyżki – „2000 zł dla każdego”

We wtorek w podwrocławskich magazynach Amazona odbyła się związkowa blokada w ramach akcji „Make Amazon Pay”. Pracownicy i pracownice domagają się wyższej premii świątecznej i nie zgadzają się na traktowanie ich jak taniej siły roboczej. Blokowano m.in. wyjazd dla ciężarówek z przesyłkami.

fot. OZZ Inicjatywa Pracownicza

W zapowiedzi wydarzenia pracownicy i pracownice tłumaczą:

„Nie dość, że Amazon postanowił w tym roku nie podwyższać płac większości pracowników w Polsce to wypłacił nam najniższe od lat premie świąteczne. Dopiero po globalnej, masowej mobilizacji oraz akcjach pracowników w magazynach, Amazon zaproponował nam dodatkowy bonus świąteczny. Polską załogę po raz kolejny potraktowano jednak jak tanią siłę roboczą. Dostaliśmy mniej niż połowę kwoty wypłacanej w zachodnich krajach: w Polsce 600 zł (130 Euro), a w innych krajach 300 euro.

Jako związki działające w polskim Amazon, OZZ Inicjatywa Pracownicza i NSZZ Solidarność, nie zajęliśmy jeszcze stanowiska względem propozycji spółki. Przeprowadziliśmy natomiast sondę, w której udział wzięło 1788 pracowników. 70% odpowiedziało że „chce więcej”, w tym 40% zadeklarowało udział w protestach o wyższe premie. Dlatego ogłosiliśmy na dziś „Dzień akcji pracowników”. Podczas pracy zwracajcie szczególną uwagę na bezpieczeństwo i wraz z innymi pracownikami przekażcie Amazonowi, że zasługujemy na więcej!

Wciąż domagamy się 2000 zł dla każdego szeregowego pracownika Amazon! Jesteśmy kluczowymi pracownikami, dostarczającymi w pandemii niezbędne produkty głównie do Europy Zachodniej. Co dostajemy w zamian? Firma dorobiła się na nas fortuny i po raz kolejny jesteśmy traktowani jak tania siła robocza. Zarabiamy znacznie mniej, a ceny w innych krajach są niewiele niższe. Żywność jest w Polsce o 30% tańsza niż w Niemczech i tylko o 25% tańsza niż w Hiszpanii. Żyje nam się źle, a powodem są takie firmy jak Amazon, który nie płaci nam tyle ile nasza praca jest warta.

Dziś wspierają nas uczestnicy międzynarodowej kampanii Make Amazon Pay, którzy mówią: „Sukces Amazona nie byłby możliwy bez pracowników, środowiska oraz instytucji publicznych. Amazon zabiera za dużo i oddaje za mało. Czas zmusić Amazon do płacenia. Gdy pracownicy magazynowi Amazona ryzykują życie za niskie płace, ślad węglowy giganta urósł do rozmiarów większych niż ślad dwóch trzecich spośród wszystkich krajów na Ziemi, a Amazon płaci podatek korporacyjny bliski zeru. Wszyscy wiedzą, że to nie jest w porządku. Razem przeciwko dyskryminacji pracowników Amazon w Polsce oraz degradacji środowiska, w którym wszyscy żyjemy! Razem po lepszy byt! Niech Amazon zapłaci!”.

Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych wspierała akcję protestacyjną pod wrocławskim Amazonem:

Jesteśmy pod wrocławskim Amazonem, aby wspomóc akcję protestacyjną zatrudnionych w nim pracowników i pracowniczek. Domagamy się 2000 zł premii dla wszystkich pracowników zatrudnionych w Amazonie w okresie świątecznym.

Dlaczego ta premia jest ważna? Zima, a więc i święta, to bardzo intensywny okres w Amazonie, który sprzedaje różne produkty wysyłkowo. W 2020 roku, z powodu pandemii zyski branży e-comerce wyjątkowo wzrosły, a Jeff Bezos został okrzyknięty najbogatszym człowiekiem na świecie. Mimo to osoby zatrudnione w Amazonie nie otrzymały praktycznie żadnych podwyżek, a część załogi otrzymała 1 zł więcej na godzinę. 

Warto wspomnieć, że wynagrodzenia jakie otrzymują pracownicy Amazona w Polsce są znacznie niższe, niż te, które otrzymują pracownicy w tzw. Europie Zachodniej, choć w Polsce pracuje się więcej godzin i bardziej intensywnie”.

design & theme: www.bazingadesigns.com