Kobiece sylwetki

Dla zainteresowanych poszerzaniem wiedzy ogólnej, kilka przykładów kobiecej różnorodności.

  • Virginia Wade

7521811220_d74c2d8207

Na początek fakt, który zainspirował niniejszy artykuł.

Zaledwie parę dni temu z okazji Wimbledonu na pierwszej stronie angielskiego dziennika „Times of London” zagościł nagłówek „Murray zdobywa pierwsze złoto [na Wimbledonie] dla Brytanii od 77 lat”. Chodziło o to, że 7 lipca Szkot Andy Murray wygrał singla mężczyzn jako pierwszy Brytyjczyk od czasów Freda Perry’ego w 1936 roku. Wszystko się zgadza, jeśli zapomnimy o kobietach.

W 1977 roku zwyciężczynią Wimbledonu została Angielka Virginia Wade. Oprócz niej złoto w turnieju na przestrzeni lat zdobyły: Dorothy Round Little w roku 1937, Angela Mortimer w 1961 i Ann Hayden-Jones w 1969.

Na Tweeterze ktoś podsumował to słowami: „To rzeczywiście pierwsze brytyjskie zwycięstwo od 77 lat, przy założeniu, że kobiety się nie liczą”.

  • Chiaki Mukai

KSC-98EC-1435

Chiaki Mukai to pierwsza japońska astronautka, która zadebiutowała w kosmosie w lipcu 1994 roku. Za swoje wojaże została wielokrotnie uhonorowana, mimo że z wykształcenia była lekarką.

Urodziła się 6 maja 1952 roku w miasteczku Tatebayashi, ale przeprowadziła się do Tokyo w celach naukowych i skończyła uniwersytet Keio. Doktorat otrzymała w 1977 roku i po dwóch stażach postanowiła specjalizować się w kardiochirurgii. Łącząc swoje zainteresowanie medycyną i nauką, Mukai zajmowała się badaniem reakcji fizjologicznych w środowisku pozbawionym grawitacji, co koniec końców skłoniło ją do porzucenia medycyny na rzecz astronautyki i udania się w kosmos, jako pierwszej astronautce z Japonii.

Mukai została zasypana nagrodami, zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi, m.in. przez niższą izbę amerykańskiego parlamentu (1995).

Oprócz Mukai, słynne astronautki to, m.in.: Rosjanka Walentyna Tereszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, Swietłana Sawickaja, pierwsza kobieta, która przechadzała się w przestrzeni kosmicznej, czy Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. Pierwszą Polką w kosmosie ma szansę zostać Joanna Chojnacka, która 11 lat temu wygrała w konkursie radiowym bilet na turystyczny lot na orbitę, jednak dalej nie doczekała się obiecanej nagrody.

  • Rigoberta Menchú Tum

57700_0

Ta gwatemalska laureatka pokojowej nagrody Nobla (1992) urodzona w 1959 roku poświęciła życie, by nagłaśniać los rdzennych mieszkańców Gwatemali podczas tamtejszej wojny domowej w latach 1960-1966.  Sama Tum boleśnie odczuła skutki wojny, po tym jak wiele członków jej rodziny, w tym brat i ojciec, zginęli z ręki żołnierzy reżimu. Jako ambasadorka dobrej woli ONZ dwukrotnie startowała w gwatemalskich wyborach na prezydenta, w 2007 i 2011 roku.

Ogółem między 1901 a 2012 rokiem nagroda Nobla uhonorowano 44 kobiety, najwięcej laureatek właśnie w kategorii pokojowej (15). Oprócz tego wiele kobiet wykazał się w dziedzinie literatury (12) i medycyny (12).

  • Wilma Rudolph

rudolph

Wilma Rudolph to pierwsza Amerykanka, która zdobyła 3 złote medale podczas jednych igrzysk, w dodatku wygrywając z licznymi przeciwnościami losu.

Rudolph urodziła się w 1940 roku w Tennessee, jednym ze stanów, gdzie segregacja rasowa była wyjątkowo silna, jako dwudziesta wśród dwudziestki dwójki rodzeństwa. Przeszła polio, zapalenie płuc i różyczkę, nosiła szyny do 11 roku życia. Mimo ostrzeżeń, że może nigdy już nie będzie normalne chodzić, Rudolph zapisała się do szkolnych drużyn sportowych i wkrótce zaczęła wygrywać zawody.

Podczas igrzysk w 1956 roku w Melbourne w Australii jej drużyna sztafetowa zdobyła brązowy medal. 4 lata później podczas eliminacji olimpijksich sportsemenka ustanowiła światowy rekord w biegu na 200m przez płotki. Podczas Olimpiady w Rzymie jako pierwsza Amerykanka zdobyła 3 złote medale podczas jednych igrzysk: w 100m przez płotki, 200m przez płotki i 400m sztafetą.

  • Maria Montessori

Maria_Montessori1913

Ta urodzona w 1870 r. w Rzymie arystokratka w 1896 roku stała się pierwszą Włoszką z tytułem doktora medycyny. Pod wpływem praktyk w szpitalu dziecięcym Montessori oddała się pasji nauczycielskiej i po kilku latach pracy z niepełnosprawnymi dziećmi wykształciła własne metody pracy z najmłodszymi. Zrewolucjonizowała pedagogikę wdrażając program, który zakładał, że dzieci najlepiej uczą się przez doświadczenie i dotyk, a nie recytowanie wytartych formułek. Kiedy jej podopieczni, mimo niesprzyjających czynników socjo-ekonomicznych, poradzili sobie z testami szkoklnymi lepiej od rówieśników, Montessori otworzyła pierwsza autorską placówkę w rzymskich slumsach, nazywając ją Cssa dei Bambini (Domem dla dzieci). Wpływ jej myśli odczuwalny jest nawet w placówkach publicznych (Montessori była pomysłodawczynią m.in. tak prostego wynalazku jak małe i lekkie meble dziecięce), jednak najlepsze świadectwo przełomowości jej odkryć daje fakt, że na świecie funkcjonuje obecnie ponad 22 000 placówek ściśle stosujących sugerowane przez nią metody pedagogiczne.

Źródło: http://www.care2.com/causes/5-women-heroes-you-might-not-have-heard-of-yet.html?page=1

Tłum. Dorota Peszkowska

design & theme: www.bazingadesigns.com