Iranka nie pojechała na piłkarski Puchar Azji, bo mąż zabrał jej paszport

Tłumaczenie: Ina Krakowian
Korekta: Monika Mioduszewska-Olszewska

Jak podają lokalne media, kapitanka irańskiej reprezentacji piłki nożnej kobiet nie pojechała na piłkarski Puchar Azji, dlatego że mąż skonfiskował jej paszport po kłótni małżeńskiej.

310724_266377723400852_260622932_nNiloufar Ardalan, źródło: facebook

Kłótnia między trzydziestoletnią pomocniczką Niloufar Ardalan oraz jej mężem, dziennikarzem sportowym Mahdim Toutounchim, związana była z prawami kobiet w Republice Islamu. Według irańskiego prawa mężowie mogą zakazać żonom wyjazd z kraju.

Wiadomość o braku uczestnictwa Ardalan w turnieju pojawiła się na irańskim serwisie informacyjnym fararu.com w poniedziałek. Serwis podał, że piłkarka nie pojedzie do Malezji na Puchar Azji, który miał się rozpocząć w czwartek. Mąż Ardalan wyjaśnił, że chciał żeby żona była obecna pierwszego dnia szkoły ich syna.

We wtorek Ardalan umieściła wpis na Instagramie, w którym powiedziała, że zagraniczne media wyolbrzymiają jej sytuację, ale potwierdziła, że nie weźmie udziału w turnieju. Apelowała również do władz Iranu o zmianę przepisu regulującego podróżowanie kobiet zamężnych.

„Jestem jedynie narodową żołnierką, która walczy o wyróżnienie naszego kraju” – napisała. – „Chciałabym, żeby ustanowiono prawo, które pozwalałoby żołnierzom płci żeńskiej walczyć o wyróżnienie kraju”.

Dylemat Ardalan, znanej także jako “Pani Bramka”, wywołało burzę na mediach społecznościowych w Iranie. Internauci i internautki domagali_ły się pozwolenia piłkarce na wyjazd z kraju na turniej.

Wiele sportów żeńskich zniknęło w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Jednakże po jakimś czasie ich popularność znowu wzrosła, w szczególności piłki nożnej. W grze obowiązują pewne zasady społeczne, takie jak noszenie hidżabu, który zakrywa włosy zawodniczek.

W dwóch krajach islamskich kobiety mają obowiązek noszenia hidżabu w miejscach publicznych – w Iranie i Arabii Saudyjskiej. W 2012 roku FIFA zniosła zakaz noszenia hidżabów na boisku.

design & theme: www.bazingadesigns.com