W czasie Mundialu kierownictwo FIFA podwoiło swoje pensje

Z informacji podanej przez brytyjski dziennik „Sunday Times” wynika, że członkowie i członkini* Komitetu Wykonawczego FIFA, mimo fali krytyki związanej z kosztami organizacji brazylijskiego Mundialu, podnieśli swoje wynagrodzenie aż dwukrotnie.

000_Par7233816

Tygodnik w swoim niedzielnym wydaniu z dnia 22 czerwca ujawnia, że członkowie/członkini zdecydowali się zrekompensować utracone przez organizację imprezy korzyści poprzez dyskretne podniesienie swoich rocznych pensji ze 100 tys. dolarów do 200 tys. dolarów (z 73 tys. do 147 tys. euro). W swojej rekomendacji Komisja Etyki FIFA zaleciła anulowanie  dodatkowych rocznych premii w bieżącym roku, które w jej opinii zaszkodzić mogą i tak nienajlepszej w ostatnim czasie reputacji Federacji (zwłaszcza w obliczu oskarżeń o korupcję wokół wyboru Kataru na organizatora Pucharu Świata w 2022 r.).  Mimo wewnętrznego zalecenia, Komitet Wykonawczy zdecydował się na zrekompensowanie utraconych premii poprzez podwojenie pensji swoim 25 członkom. Co ciekawsze, pieniądze te mogą zostać wypłacone bezpośrednio w gotówce w szwajcarskich bankach kontrolowanych przez FIFA, tak aby ich właściciele/właścicielka uniknęli opodatkowania. Gazeta precyzuje, że podwyżka płac jest jednym z wielu dodatków, z których korzysta już kierownictwo organizacji – diety z tytułu podróży zagranicznych, luksusowe hotele, dodatki na zmianę miejsca zamieszkania. Delia Fischer, rzeczniczka prasowa FIFA odmówiła dziennikarzom i dziennikarkom komentarza przypominając, że wynagrodzenie dyrekcji jest ściśle kontrolowane w ramach struktur wewnętrznych oraz że co rocznie na swojej stronie internetowej organizacja publikuje ogólnodostępne bilanse ze swojej działalności. Jednocześnie mocno zaprzeczyła zarzutom o wypłacaniu wynagrodzenia w gotówce: „Wszyscy pracownicy i pracownice otrzymują pieniądze przelewem bankowym na konto zgodnie z  obowiązującym prawem”.

Kontrowersje wokół Blattera

Komitet Wykonawczy, główny organ decyzyjny FIFA, znajduje się obecnie w samym centrum oskarżeń o korupcję. Złożony z przedstawicieli i przedstawicielki poszczególnych krajowych federacji, wśród swoich prerogatyw, posiada m.in. prawo decydowania o przyznaniu poszczególnym krajom organizacji mistrzostw. Gazeta „Sunday Times” była już źródłem sensacyjnych rewelacji o FIFA oskarżając Federację m.in. o przekupstwo – w zamian za przyznanie Katarowi Mundialu w 2022 r wiceprezydent Kataru Mohammed Bin Hammam miał zapłacić niektórym członkom kierownictwa około 5 mln euro łapówki. Wybór Kataru na gospodarza od początku budził mnóstwo kontrowersji m.in. z powodu upalnych temperatur w porze letniej utrudniających rozegranie zawodów czy skandalicznych warunków pracy przy budowach obiektów sportowych, o których wielokrotnie wspominały organizacje broniące praw człowieka.

Osłabiona korupcyjnymi rewelacjami organizacja zarządzająca światową piłką musi się zmierzyć z kolejną falą krytyki. Tym razem niezadowoleni/one Brazylijczycy/ki oskarżają kierownictwo o robienie zysków kosztem miejscowej ludności. Sprawa ta może ugodzić w pozycję prezydenta Josepha Blattera, który nie wyklucza zgłoszenia swojej kandydatury w kolejnych wyborach.

Sprawowaniu po raz piąty urzędu przewodniczącego FIFA przez Blattera sprzeciwia się Michel Platini, prezydent UEFA od 2007 roku. Były francuski piłkarz powiedział w wywiadzie, że w nadchodzących wyborach nie będzie wspierał obecnego przewodniczącego.

Youmni Kezzouf
Tłumaczenie: KU

*w Komitecie Wykonawczym FIFA zasiada jedna kobieta – Lydia Nsekera z Burundi.

design & theme: www.bazingadesigns.com