Uma Thurman przerwała milczenie: „Weinstein próbował mnie zgwałcić”

Iga Dzieciuchowicz

Parę miesięcy temu Uma Thurman w jednym z wywiadów powiedziała, że jest zbyt wściekła, by opowiedzieć o szczegółach dotyczących jej współpracy z Harvey’em Weinsteinem. Magazyn New York Times opublikował właśnie rozmowę, w której Thurman przerwała milczenie i ujawniła, że producent próbował ją zgwałcić.

W obszernym wywiadzie Thurman opowiada, że Weinstein dopuścił się molestowania wobec niej po raz pierwszy w 1994 roku, tuż po premierze filmu „Pulp Fiction”. Po zdecydowanej reakcji aktorki Weinstein wycofał się. Dziesięć lat później Quentin Tarantino zaprosił Weinsteina do współpracy przy filmie „Kill Bill”, w którym jedną z głównych ról grała Thurman. Przed rozpoczęciem planu zdjęciowego Weinstein nocował z Thurman w tym samym hotelu w Londynie – według relacji aktorki wszedł do jej pokoju, rzucił na nią i próbował zgwałcić. Na drugi dzień producent wysłał Thurman bukiet żółtych róż z liścikiem, w którym napisał, że aktorka ma „świetny instynkt”.

Thurman zagroziła Weinsteinowi, że jeśli jeszcze raz zachowa się w podobny sposób, straci rodzinę, karierę i reputację – Weinstein odparł, że to on może zniszczyć jej karierę.

Thurman już po pierwszej próbie napaści poskarżyła się Quentinowi Tarantino, który zbagatelizował jej słowa. Dopiero w 2003 roku na festiwalu w Cannes Tarantino zauważył, że Thurman unika towarzystwa producenta i źle czuje się w jego obecności – wtedy zdecydował się z nim porozmawiać. Tarantino wiedział, że opowieści o tym, w jaki sposób Weinstein krzywdzi kobiety nie są tylko plotkami. – Wiedziałem na tyle dużo, by zareagować – przyznał reżyser. 

Thurman w wywiadzie podkreśla, że choć sama doświadczyła molestowania ze strony Weinsteina, czuje się współwinna tuszowania sprawy. – Czuję się okropnie w związku z wszystkimi kobietami, które zostały zaatakowane po mnie – mówi aktorka.

Rzecznik Weinsteina potwierdził, że jego klient próbował nawiązać relację z Thurman – w oświadczeniu Weinstaina napisano, że producent źle zinterpretował sygnały ze strony aktorki, natomiast za sytuację w hotelu natychmiast przeprosił. Nie przyznaje się jednak do tego, że groził Thurman zniszczeniem kariery.

Po rozmowie opublikowanej przez „New York Times” solidarność z Umą Thurman wyraziły inne gwiazdy Hollywood, m.in. Reese Whiterspoon i Evan Rachel Wood.

Harvey Weinstein, słynny hollywoodzki producent, został oskarżony o molestowanie seksualne i próby gwałtu przez ponad sto kobiet. Są wśród nich gwiazdy, takie jak Angelina Jolie, Eva Green czy Gwyneth Paltrow. Weinstein molestował kobiety z branży filmowej przez kilkadziesiąt lat przy cichym przyzwoleniu Hollywood, wielu z nich płacił za milczenie. Skandal rozpoczął międzynarodową akcję znaną pod hasłem #metoo, w którym kobiety dzielą się doświadczeniem przemocy seksualnej ze strony mężczyzn. Publiczne oskarżenia w ramach akcji #metoo, które kobiety kierowały wobec innych wpływowych mężczyzn, nazwano „efektem Weinsteina”. 

design & theme: www.bazingadesigns.com