Toalety publiczne – bez podziału na płeć – wymogiem prawnym

Gdy burmistrz Filadelfii, Michael Nutter, podpisał ustawodawstwo umożliwiające lesbijkom, gejom, biseksualistom i osobom trans równe prawa, wyraził nadzieję, że wkrótce ich metropolia stanie się najbardziej przyjaznym społeczności LGBT miastem na świecie.

article-0-18CCDDC800000578-616_634x379

Część tego obszernego ustawodawstwa na zawsze odmieni budynki toalet publicznych będących własnością miasta. Legislatura nakazuje bowiem, by nowe oraz restaurowane budynki, oprócz tradycyjnych toalet: damskiej i męskiej, posiadały również toalety neutralne – przeznaczone do użytkowania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Radny Jim Kennedy, który patronował powstającej ustawie, uzasadnił pomysł w następujący sposób: „To może być kłopotliwa i pesząca sytuacja” dla kogoś, kto czuje się „bardziej kobietą, lecz nie może korzystać z damskiej toalety”.

Jednak ustawa wprowadziła coś więcej niż tylko miejsce, w którym każdy może sobie ulżyć. Miasto, prawodawcy stanu Filadelfia i zwolennicy równych praw dla osób homoseksualnych mówią, że dzięki ustawie ich miasto, jako pierwsze w Stanach Zjednoczonych, oferuje ulgi podatkowe firmom, które zapewniają taki sam zasięg usług zdrowotnych partnerom i dzieciom pracowników heteroseksualnych, jak i tym ze środowiska LGBT.

Urzędnicy podkreślają także, że ustawa czyni Filadelfię pierwszym miastem oferującym biznesowe ulgi podatkowe zachęcające pracodawców do zapewnienia osobom transgender należytych przywilejów zdrowotnych.

„Moim celem jest, by Filadelfia stała się najbardziej przyjaznym społeczności LGBT miastem na świecie i przodownikiem w kwestiach równości” – powiedział Nutter, dodając, że podpisanie legislatury ma dla niego też inne, bardziej osobiste znaczenie, ponieważ jego przyjaciel, były radny John Anderson, był gejem i mentorem, który zainspirował 30 lat temu jego samego do poświęcenia życia służbie publicznej.

Oprócz zachęt podatkowych dla firm, które to zostały poparte przez Najwyższą Izbę Handlową w Filadelfii, a także rzecznictwo grup LGBT, ustawa koryguje prawo antydyskryminacyjne metropolii tak, by obejmowało również osoby trans- i poszerza możliwości partnerów do podejmowania decyzji w kwestiach medycznych i innych. Również formularze i strony internetowe będą zmienione tak, by posiadały opcje i odniesienia do przedstawicieli mniejszości.

„Jednakowa ochrona na mocy prawa oznacza jednakową ochronę na mocy prawa” – mówi Nutter. „Nieusankcjonowaną religią, zwyczajami ani czymkolwiek innym”. Kenney, z kolei, nazwał ustawę, którą Rada Miasta uchwaliła w zeszłym miesiącu, „następną iteracją praw obywatelskich i wolności w Stanach Zjednoczonych”.

„To jest miasto, które naprawdę szanuje wszystkich mieszkańców” – powiedział Kongresman Brian Sims, Demokrata z Filadelfii i pierwszy kandydat wybrany do Zgromadzenia Ustawodawczego jako zdeklarowany gej. „Jest tak, ponieważ jesteśmy miastem pierwszej klasy i nadal będziemy błyszczeć!”

W stanie Pensylwania ani małżeństwa osób tej samej płci, ani parytety nie są zalegalizowane, a prawo stanowe określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Tłumaczenie: Paulina Bronst

Korekta: Judyta Gulczyńska

design & theme: www.bazingadesigns.com