Sąd podtrzymał wyrok kary śmierci dla mężczyzn skazanych za zbiorowy gwałt i morderstwo studentki w Delhi

Tłumaczenie: Aleksandra Jakubczak

Sprawcy okrutnej zbrodni, Akshay Thakur, Vinay Sharma, Pawan Gupta and Mukesh zostali skazani na karę śmierci w 2013 roku. Odrzucając ich apelację sędzia R. Banumathi stwierdził, że popełnili oni „barbarzyńską zbrodnię”, która „wstrząsnęła sumieniem społeczeństwa”.

policja delhiźródło: policja w Delhi

Brutalny gwałt wywołał ogromne oburzenie w całym kraju i doprowadził do uruchomienia nowych przepisów dotyczących napaści seksualnych.

W grudniu 2012 roku 23-letnia studentka fizjoterapii została zaatakowana w autobusie, którym wraz z kolegą wracała z kina do domu. Dziewczyna została brutalnie zgwałcona, a jej kolega pobity.

Jyoti Singh, której nazwisko zostało ujawnione opinii publicznej przez jej matkę dopiero w 2015 roku, zmarła w wyniku poniesionych obrażeń 13 dni po napaści.

„To historyczny moment, wszyscy, którzy urągają kobietom, stosują wobec nich jakiekolwiek formy przemocy dowiedzieli się dzisiaj, że dopuszczając się takich czynów, będą za to płacić najcięższymi z możliwych w naszym prawie kar” – skomentowała Ranjana Kumari, aktywistka na rzecz praw kobiet.

Eksperci twierdzą, że zanim kara śmierci zostanie wykonana minąć może od kilku miesięcy do kilku lat. Czwórka skazanych ma jeszcze prawo do odwołania się od wyroku Sądu Najwyższego. Potem pozostanie im już tylko wniosek o ułaskawienie od prezydenta.

Po ataku na Jyoti Sing zatrzymanych zostało sześć osób. Jednego z podejrzanych, Ramę Singha, znaleziono martwego w więzieniu w marcu 2013, najprawdopodobniej odebrał sobie życie.

Kolejny podejrzany był nieletni i został zwolniony w 2015 roku po trzyletnim pobycie w zakładzie poprawczym. To najwyższy wymiar kary dla osoby nieletniej w Indiach.

Skazując pozostałych czterech mężczyzn w 2013 roku, sędzia Yogesh Khanna podkreślił, że sprawa ta zalicza się do „najrzadszych z rzadkich przypadków”, które uzasadniają stosowanie kary śmierci w Indiach.

Przebieg sprawy:

16 grudnia 2012: 23-letnia studentka fizjoterapii zostaje zgwałcona przez sześciu mężczyzn w autobusie w Delhi, towarzyszący jej kolega zostaje pobity, a następnie para zostaje brutalnie wyrzucona z autobusu.

17 grudnia: Główny oskarżony, kierowca autobusu Ram Singh zostaje aresztowany. Przez kolejne kilka dni aresztowani zostają także: brat kierowcy Mukesh Singh, trener fitness Vinay Sharma, sprzedawca owoców Pawan Gupta, pomocnik kierowcy Akshay Thakur oraz 17-letni chłopak, którego nazwisko z racji niepełnoletniości nie mogło zostać ujawnione.

29 grudnia: Ofiara umiera w szpitalu w Singapurze w wyniku ran zadanych podczas gwałtu, jej ciało zostaje odesłane do Delhi.

11 marca 2013: Ram Singh umiera w więzieniu Tihar; policja jako powód zgonu podaje samobójstwo przez powieszenie, jednak prawnicy oraz rodzina sugerują morderstwo.

31 sierpnia: małoletni podejrzany zostaje uznany za winnego  i skazany na trzy lata w zakładzie poprawczym.

13 września: Pozostałych czterech oskarżonych sąd skazuje na karę śmierci.

13 marca 2014: sąd w Delhi podtrzymuje wyrok

Marzec – czerwiec: skazani apelują do Sądu Najwyższego, wykonanie kary śmierci zostaje zawieszone do czasu stosownego orzeczenia.

design & theme: www.bazingadesigns.com