Wpływ hierarchów Kościoła katolickiego na legislację dotyczącą praw kobiet w III RP



1383625_10153393008965226_1346583423_n

24 października, czwartek, godz. 18:00, Feminoteka. Zapisz się:https://docs.google.com/forms/d/1WJXCISbT42TzNLr7NeD0U5ABmFNat0ERpibYMt0LrFA/viewform

In vitro, edukacja seksualna, antykoncepcja, aborcja. Od początku transformacji ustrojowej jednym z najważniejszych tematów polskiej polityki stało się uregulowanie praw kobiet. Hierarchowie Kościoła katolickiego już w 1989 r. mieli gotowy projekt ustawy antyaborcyjnej. Solidarnościowi politycy zignorowali ponad milion podpisów Polek i Polaków pod wnioskiem o referendum ws. pozostawienia aborcji dostępną i legalną – zawarli układ z biskupami katolickimi i w 1993 r. zaostrzyli ustawę.

Transformacja okazała się czasem, w którym o prawach kobiet decydowali nie tylko wybrani w wyborach powszechnych politycy, lecz również mężczyźni rządzący Kościołem katolickim, których naród nie wybiera. W jaki sposób hierarchowie Kościoła katolickiego wpływali i wpływają na prawa kobiet w Polsce?

O tym już w czwartek, 24 października w Feminotece, będziemy o tym rozmawiać z Małgorzatą Druciarek i Aleksandrą Niżyńską z Instytutu Spraw Publicznych, które razem z Jackiem Kucharczykiem i Agatą Chełstowską opublikowały niedawno raport „Relacje Państwo-Kościół w III RP” (http://www.isp.org.pl/publikacje,976,602.html).

Zapisz się:
https://docs.google.com/forms/d/1WJXCISbT42TzNLr7NeD0U5ABmFNat0ERpibYMt0LrFA/viewform

Małgorzata Druciarek – kierowniczka Obserwatorium Równości Płci oraz analityczka w Instytucie Spraw Publicznych. Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Politycznych i Socjologii Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) oraz na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach pracy badawczej specjalizuje się w problematyce uczestnictwa kobiet w życiu publicznym oraz partycypacji politycznej. Współorganizatorka kampanii społecznych na temat partnerstwa oraz aktywnego ojcostwa.

Aleksandra Niżyńska – absolwentka prawa i socjologii na Uniwerystecie Warszawskim. Studiowała w Niemczech na Bremen Universität. Analityczka w Instytucie Spraw Publicznych oraz kierowniczka Obserwatorium Równości Płci. Współpracuje z redakcją kwartalnika „Res Publica Nowa”. W ramach pracy badawczej specjalizuje się w problematyce uczestnictwa kobiet w życiu publicznym oraz kwestiach związanych z demokratyzacją. Współorganizatorka kampanii społecznych na temat partnerstwa oraz aktywnego ojcostwa.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com