Warszawa: Wywrotowa lesbijska komórka | Festiwal Równe Prawa do MiłościWywrotowa lesbijska komórka, czyli o tym jak wykorzystujemy teatr i performans do „promocji” kobiecej, nieheteronormatywności w Polsce. Wykład z pokazem fragmentów videorejestracji.

Stwórzmy małą lesbijską rodzinkę. Maleńką, wywrotową komórkę, która wysadzi w powietrze to pieprzone społeczeństwo. Tak mówi Sugar, jedna z bohaterek dramatu Cokolwiek zdarzy się, kocham cię Przemysława Wojcieszka. Dziewczyna – lesbijska poetka slamowa wie, jaką rebeliancką moc ma sam fakt bycia lesbijką, wie też, że performowanie utrwalonych rytuałów społecznych to zarzewie rewolucji. Nawet jeśli robimy to tylko dla bardzo małej widowni jak … członkowie rodziny, znajomi, środowisko LGBTQIA.

Czy w Polsce wykorzystujemy tę moc? Czy ją w ogóle dostrzegamy i chcemy „zaprząc” ją do działań społecznych i politycznych? Jeśli tak, to jak jej używamy? Czy wierzymy w silę przemian, których wehikułem jest kultura, zwłaszcza ta radykalna?
Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, na przykładach spektakli (np. Cokolwiek zdarzy się, Kabaret warszawski, 33sztuka), akcji w przestrzeni publicznej (Teatr dialogu, Śluby lesbijskie, Nago u prezydenta), kabaretów (Barbie Girls, HIT), festiwalu Konfrontacje teatralne 2015. O wybranych zdarzeniach teatralnych i performatywnych opowiemy i pokażemy fragmenty videorejestracji.

Prowadzenie:

Agnieszka Małgowska – absolwentka WOT-u, reżyserka, trenerka teatralna, scenarzystka, nauczycielka literatury.

Monika Rak – absolwentka WOT-u, aktorka, dramatopisarka, realizatorka autorskich filmów dokumentalnych, videoartów, graficzka.

Wstęp wolny

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com