WARSZAWA: Premiera „Szlaków kobiet. Przewodniczki po Polsce emancypantek”



Fundacja Przestrzeń Kobiet wraz z autorkami zaprasza na warszawską premierę książki „Szlaki Kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek”.

Termin: 30.10.2015, piątek, godz. 18.00
Miejsce: panstwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Po spotkaniach premierowych w Gdańsku, Koninie, Łodzi i Milanówku, zapraszamy na warszawską premierę książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” (2015).

To pierwsza książka, która zbiera trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w Polsce. Dotychczas udostępniałyśmy nasze prace, trasy lub szlaki osobno w różnych, rozproszonych materiałach, a tym razem przedstawiamy je wspólnie, w jednym, bogato ilustrowanym tomie. Przedstawiamy propozycje spacerów przypominających emancypantki z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy, a także trasy śladami historii kobiet żyjących na wsiach.

W książce prezentujemy m.in. dwie herstoryczne trasy po Warszawie: „Emancypantki w Warszawie” Sylwii Chutnik i Agnieszki Sosińskiej oraz „Kobiety Muranowa” Natalii Judzińskiej. W spotkaniu udział wezmą wszystkie autorki warszawskich rozdziałów książki, a także współautorki rozdziału „Gdańskie emancypantki” i „Śladami krakowskich emancypantek” (w kolejności alfabetycznej):

BARBARA BOROWIAK – psycholożka z wykształcenia i edukatorka na rzecz równości i praw człowieka z wyboru. W pracy naukowej zajmuje się historią mówioną robotnic ze Stoczni Gdańskiej, a w zawodowej zagadnieniami różnorodności społecznej. Członkini grupy społecznej Metropolitanka i autorka trasy po Stoczni Gdańskiej śladami jej pracownic. Współautorka gdańskiego szlaku emancypantek w „Szlakach kobiet”.

SYLWIA CHUTNIK – doktorantka Instytutu Kultury Polskiej. Pisarka, felietonistka, autorka przewodnika „Warszawa Kobiet”. Laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie Literatura i Społecznego Nobla Ashoki za działania społeczne. Współautorka rozdziału „Emancypantki w Warszawie” w „Szlakach kobiet”.

ELŻBIETA JANICKA (prowadząca spotkanie) – historyczka literatury, fotografka. Absolwentka Université Paris VII Denis Diderot (1994) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (2004). Autorka książek: „Sztuka czy naród? Monografia pisarska Andrzeja Trzebińskiego” (2006) oraz „Festung Warschau” (2011). Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN.

NATALIA JUDZIŃSKA – z zamiłowania gitarzystka, basistka i realizatorka dźwiętku, entuzjastka kobiecej sceny punkowej. Zajmuje się gettem warszawskim. Jedna z koordynatorek międzypokoleniowego projektu herstorycznego „My, Kobiety Muranowa”. Od niedawna związana z IS PAN. W „Szlakach Kobiet” autorka rozdziału „Kobiety Muranowa”.

NATALIA SARATA – socjolożka, edukatorka, herstoryczka. Współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i współtwórczyni (z Ewą Furgał) działań związanych z historią kobiet w ramach programów „Krakowski Szlak Kobiet” oraz „Herstorie” FPK. Autorka herstorycznej gry planszowej. Współkoordynatorka Sieci Herstorycznej – porozumienia kilkunastu inicjatyw herstorycznych z całej Polski. Współautorka krakowskiego rozdziału książki „Szlaki kobiet”.

AGNIESZKA SOSIŃSKA – socjolożka, feministka, w warszawskiej fundacji Feminoteka prowadziła m.in. herstoryczny projekt edukacyjny „Całej pensji i połowy władzy”. Zaproponowane przez nią punty trasy pochodzą z filmu i publikacji pod tym samym tytułem. Współautorka rozdziału „Emancypantki w Warszawie” w „Szlakach kobiet”.

W trakcie spotkania będzie można otrzymać nieodpłatnie swój własny egzemplarz książki.

UWAGA: Spotkaniu premierowemu towarzyszą 2 wycieczki po Warszawie 31.10:
1. Z Natalią Judzińską „Kobiety Muranowa” (start godz. 12.00), więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1666905573577701/

2 Z Sylwią Chutnik „Emancypantki w Warszawie” (start 14.00), więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/699496970182022/

Na spotkanie premierowe i wycieczki WSTĘP WOLNY.

O publikacji:
„Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek”
Redakcja: Ewa Furgał
Opracowanie graficzne: bang bang design
Wydawczyni: Fundacja Przestrzeń Kobiet
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015
Liczba stron: 160
Na okładce: Ewa Szelburg-Zarembina, z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Informacje:
www.przestrzenkobiet.pl
www.herstorie.pl
przestrzen.kobiet@gmail.com

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dodatkowe wsparcie opracowania i wydania książki: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015 w ramach projektu „Sieć inicjatyw na rzecz historii kobiet”.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com