Warszawa: Feministyczne spojrzenia na neoliberalizm w Europie Środkowo-Wschodniej



Patrząc na transformację ustrojową w Europie Środkowo-Wschodniej z perspektywy ćwierćwiecza, niektórzy komentatorzy wskazują, że oznaczała ona akceptację kapitalizmu z neoliberalną twarzą, a feminizm głównego nurtu w dużej mierze wspierał ten proces, skupiając się na kwestiach kulturowych i pozostając w dużej mierze bezkrytycznym wobec reform ekonomicznych. Dziś stosunek tak do transformacji społeczno-ekonomicznej, jak i do poprzedniego systemu pozostaje kwestią sporną, stanowiąc zarazem ważną linię podziału wewnątrz samego ruchu feministycznego. Jednocześnie coraz więcej feministek w naszym regionie zgłasza wątpliwości co do obecnego porządku społeczno-ekonomicznego, proponując zarazem nowe sposoby myślenia o ekonomii i społeczeństwie.

Czym jest neoliberalizm i dlaczego warto przyglądać mu się z feministycznej perspektywy? Co mogą wnieść feministki do krytycznej dyskusji nad neoliberalizmem i jego alternatywami? Na czym polega specyfika związku neoliberalizmu i feminizmu(-ów) w Europie Środkowo-Wschodniej? Jak promować ruch feministyczny wraz z krytyką neoliberalizmu w krajach postsocjalistycznych, w których dyskurs neoliberalny symbolicznie oddziela komunistyczną przeszłość od dzisiejszej wolności? Jak uczynić tak ruch feministyczny jak i ruchy społeczne przeciwko neoliberalizmowi bardziej inkluzywnymi i intersekcjonalnymi?

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji na te i pokrewne tematy wraz z ekspertkami z Czech, Węgier, Litwy i Polski. Konferencja odbywa się w ramach regionalnego programu FES „Sprawiedliwość płci w Europie Środkowo-Wschodniej”.

PROGRAM

9.30 – 10.00 / Rejestracja, powitalna kawa

10.00 – 10.15 / Otwarcie dyskusji
Roland Feicht, Dyrektor, FES Warszawa

10.15 – 12.00 / Feministyczne spojrzenia na neoliberalizm – dyskusja panelowa

L’ubica Kobová, Czechy / Uniwersytet Karola
Elżbieta Korolczuk, Polska / Uniwersytet w Göteborgu
Zofia Łapniewska, Polska / Uniwersytet Glasgow Caledonian
Andrea Pető, Węgry / Uniwersytet Środkowoeuropejski
Moderacja: Eszter Kováts, FES Budapeszt

Dyskusja

12.00 – 12.30 / Przerwa kawowa

12.30 – 14.30 / Jeden czy wiele feminizmów? Siostrzeństwo i solidarnośc klasowa – dyskusja panelowa

Kata Ámon, Węgry / Uniwersytet Środkowoeuropejski
Weronika Grzebalska, Polska / Szkoła Nauk Społecznych PAN
Margarita Jankauskaitė, Litwa / Center for Equality Advancement
Moderacja: Andrea Pető, Węgry / Uniwersytet Środkowoeuropejski

Dyskusja

14.30 – 15.00 / Podsumowanie

15.00 / Lunch

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie na język polski.

W celu rejestracji prosimy o wiadomość na adres: biuro@feswar.org.pl do dnia 7.02. Organizatorzy mogą zapewnić opiekę nad dziećmi. Jeśli są Państwo zainteresowani, prosimy o informację przy rejestracji.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com