Marsz Pamięci 22 Lipca 2017Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma wraz z Partnerami zaprasza, już po raz szósty, Marsz Pamięci 22 lipca, w szczególnym roku 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. 

Marsz wyruszy spod pomnika Umschlagplatz 22 lipca o godzinie 19:00 i przemierzy symboliczną trasę ulicami: Stawki, Karmelicką, Nowolipki i Andersa i Al. Solidarności, a zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego na Tłomackiem. . Tam uczestnicy stworzą symboliczne upamiętnienie Ofiar, przywiązując Wstążki Pamięci (skrawki materiału z imionami), do instalacji wykonanej przez Pracownię Tryktrak. W tym czasie aktorka Maria Seweryn odczyta fragmenty relacji pt. „Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć”, przypisywanej Gustawie Jareckiej. Marii Seweryn towarzyszyć będzie wiolonczelistka Edyta Czerniewicz, która zagra fragmenty muzyczne skomponowane przez kompozytora Marka Czerniewicza.

W tegorocznym „Marszu Pamięci 22 lipca” uczcimy pamięć członków zespołu „Oneg Szabat”, konspiracyjnej grupy pod przewodnictwem Emanuela Ringelbluma, która podjęła zadanie zbierania i opracowania szeroko pojętej dokumentacji losów Żydów pod okupacją niemiecką. Obecnie Archiwum znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym, jednej z najważniejszych na świecie placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wchodnią.

Po raz pierwszy do udziału w Marszu Pamięci zaprosiliśmy przedstawicieli urzędów oraz instytucji kultury miast w całej Polsce, z których w czasie okupacji niemieckiej przybywali przesiedleńcy do warszawskiego getta. Oni także, wraz z mieszkańcami Warszawy, zmarli tu okrutną śmiercią, bądź zostali zgładzeni w komorach gazowych Treblinki w wyniku akcji likwidacyjnej, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku. W wyniku Akcji Reinhardt zginęły około trzy miliony Żydów z terenów ziem polskich okupowanych przez Niemców. Organizowany od 2012 roku marsz ulicami Warszawy, ma na celu oddanie hołdu największej żydowskiej społeczności przedwojennej Europy, trzystu tysiącom Żydów zamordowanych w niemieckim ośrodku zagłady w Treblince.

Przejdźmy wspólnie tą symboliczną drogą „od śmierci do życia”, przywracając pamięć trzech milionów Żydów – polskich obywateli, współmieszkańców miast i miasteczek, naszych sąsiadów i przyjaciół.

Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2017:
Forum For Dialogue
Taube Center for the Renewal of Jewish Life in Poland Foundation
Fundacja Pamięć Treblinki
Fundacja Shalom
Gmina Żydowska w Warszawie
Hillel Warszawa
JCC Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu
Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce
Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com